CDU kancléřky Merkelové vyhrála volby v Sasku-Anhaltsku

Po drtivé porážce v Hamburku si týden před dalším kláním na jihu Německa strana CDU kancléřsky Merkelové připsala v sérii letošních zemských voleb na své konto první vítězství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá premiérka Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Otázkou je, zda CDU bude v Sasku-Anhaltsku i nadále vládnout. Doposud v této spolkové zemi fungovala velká koalice CDU – SPD.

Po nedělních volbách může dojít k vytvoření takzvaného rudého tandemu. Druhou nejsilnější stranou se stala postkomunistická Die Linke, která může vytvořit vládu společně s SPD.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledku voleb mluvila ve Světě o deváté zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Po třinácti letech se do místního parlamentu dostali Zelení, kterým pomohly k volebnímu úspěchu i současné události kolem japonských jaderných reaktorů.

S prohrou se naopak musí smířit ministr zahraničí Westerwelle, jehož FDP se nepodařilo překročit pětiprocentní hranici.

Ve Světě o deváté zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová připomněla, že CDU tyto volby vyhrála poměrně s přehledem. „Otázkou ale je, zda s ní půjde do koalice SPD.“

„Hlasování ale přineslo i jiné zajímavé momenty. 5proceentní hranici nepřekročila ani ultrapravicová NPD, což však neplatí pro jiné bývalé východoněmecké země,“ poznamenala Stejskalová.

Milan Kopp, Klára Stejskalová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme