Česko dostane z rozpočtu EU peníze navíc, nebude ho proto blokovat

Česko by mělo z Bruselu dostat miliardy korun navíc. Vyplývá to z návrhu nového evropského rozpočtu, který má Radiožurnál k dispozici. Premiér Petr Nečas požadoval dodatečné peníze třeba na stavbu silnic nebo podporu školství. Jinak hrozil, že celý evropský rozpočet zablokuje. Celková dohoda ale na stole stále není.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas přijíždí na summitu EU v Bruselu. 7. 2. 2013 | Zdroj: Reuters

Česko z evropského rozpočtu může dostat celkem 20 miliard eur, tedy víc než půl bilionu korun. A to se jedná pouze čistě o takzvané eurofondy, nikoli třeba dotace do zemědělství. Peníze z eurofondů jdou na podporu chudších regionů v Česku, což jsou všechny kromě hlavního města Prahy.

Z těchto peněz se platí například stavby silnic a dálnic, opravy škol, nemocnic a dalších veřejných budov, investice do školství a podobně. V návrhu rozpočtu by Česko navíc oproti původním požadavkům mělo dostat 400 milionů eur navíc.

Premiér Petr Nečas dokonce původně hrozil vetem celého návrhu. „Nebude-li tento návrh férový vůči České republice, jsem povinen jako premiér hájit její zájmy a zájmy jejích občanů,“ řekl včera před zahájením jednání

Přihozením 400 milionů eur se suma pro Česko dostala právě na 20 miliard eur, a to by Nečasovi stačit mělo. O této částce totiž mluvil již vloni v listopadu.

Evropský rozpočet na příštích sedm let má být nižší než ten minulý. Nejen kvůli tomu ale Česko dostane méně peněz než na předchozí období. Proporčně více prostředků totiž dostávají chudší země. A Česká republika za posledních sedm let zbohatla, takže zatímco v minulosti měla na rozvojové projekty zhruba 680 miliard korun, teď to bude zhruba 500.

Evropští lídři se zatím dokázali dohodnout pouze na celkové výši rozpočtu, která bude pro příštích sedm let 960 miliard eur. Mnoho zemí totiž zkouší vyjednat pro sebe lepší podmínky. V poledne by měl unijní prezident Herman van Rompuy představit nový a konečný návrh rozpočtu. Vyjednávat už by se nemělo, jednotlivé země budou muset vyjádřit pouze svůj souhlas, nebo nesouhlas.

Ondřej Houska, Silvie Třeslínová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme