Česko nechce povolit dovoz zbraní do Sýrie

Evropa by podle Česka neměla začít dodávat zbraně do Sýrie. Takovou možnost dnes na bruselském summitu evropských lídrů odmítl premiér Petr Nečas. Postavil se tak proti Britům a Francouzům, kteří chtějí vyzbrojit syrskou opozici. Ta už dva roky bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas na briefingu po skončení jednání ve Strakově akademii, kde se konal podpis smluv s 16 církvemi o finančním vyrovnání | Foto: Filip Jandourek

„Narůstá pocit marnosti nad utrpením lidí v Sýrii,“ říká evropský prezident Herman van Rompuy. I proto chce Londýn a Paříž podpořit opozici, aby měla v bojích s vládou větší šanci.

Premiér Nečas se ale bojí, že by výzbroj mohla skončit jinde. „Připomněl bych osud zbrojního arzenálu Libye, jejíž zbrojní arzenál je dneska obchodován a transferován prakticky nejen po celé Africe, ale pravděpodobně i Blízkém a Středním východě,“ podotýká Nečas.

Možnost zrušení zákazu vývozu zbraní do Sýrie teď prozkoumají ministři zahraničí zemí unie.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme