Český horolezec zahynul ve Vysokých Tatrách pod lavinou

Lavina zabila ve Vysokých Tatrách českého horolezce. Podle horské služby sněhovou masu v úterý sám uvolnil při pohybu ve vysokohorském terénu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lavina (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Pětašedesátiletý Čech se oddělil od skupiny, která vystupovala na Svišťový štít, a poté se vracel na Zbojnickou chatu. Tam už ale nedorazil.

V oblasti Vyšného Zbojníckého Plesa podle horských záchranářů uvolnil deskovou lavinu o rozměru 400 krát 400 metrů, která ho zasypala. Horolezce začali pohřešovat jeho kolegové po návratu z túry.

Záchranná akce trvala až do časných ranních hodin. Muž u sebe neměl lavinový vyhledávací přístroj, a tak ho nakonec našel až pes vycvičený na hledání pachových stop. Záchranáři poté snesli tělo do podhůří.

Horská služba stále upozorňuje na zvýšené lavinové nebezpečí ve všech nejvyšších slovenských pohořích. Nezkušení turisté by se za těchto podmínek vůbec neměli vydávat na náročnější túry.

Ve Vysokých tatrách se v úterý uvolnilo několik hned lavin, nikdo další se při nich ale nezranil ani nezemřel.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme