Chemický útok v Sýrii by mohli vyšetřit inspektoři OSN. Podporuje to i Rusko
Znepokojení nad údajným středečním chemickým útokem na civilisty v Sýrii ve světě sílí. K zemím, které vyzývají Sýrii, aby umožnila OSN vyšetřit údajné použití chemických zbraní při středečním útoku na civilisty u Damašku, se přidalo i Rusko. Podle Ruska by události měli prověřit inspektoři, kteří už v zemi jsou. Stejný názor zaznívá i z USA.
Rusko se přidalo k zemím, které požadují vyšetření zpráv o údajném chemickém útoku v Sýrii.
Moskva uvedla, že středeční útok by měli vyšetřit zbrojní inspektoři OSN, kteří jsou od neděle v syrské metropoli. Ti do země přijeli s pověřením vyšetřit podobnou událost z jara letošního roku.
Ze strany Ruska je podpora vyšetřování významný krok, protože Rusko je jedním z mála spojenců režimu syrského prezidenta Bašára Asada. A jak lze vypozorovat z hlasování o rezolucích v Radě bezpečnosti OSN, ruský postoj v této otázce zpravidla kopíruje i Čína.
Média mezitím přinášejí drastické záběry civilistů, údajně obětí útoku u Damašku. Z použití chemických zbraní se navzájem obviňují obě strany konfliktu – syrský režim i povstalci.
Mezinárodní společenství však o údajném středečním útoku zatím dál neví nic určitého. Neví se, zda byly skutečně použity chemické zbraně, ani kdo je za útok zodpovědný.
V místě údajného chemického útoku podle syrských médií propukly tvrdé boje mezi armádou a povstalci. Aktivisté syrské opozice už však odebrali obětem v Damašku vzorky tkání a chtějí je předat inspektorům OSN
Některé země se domnívají, že za útokem stojí syrské vládní síly. Třeba za Velkou Británii to dnes řekl britský ministr zahraničí William Hague. Podle něj je nyní prioritou zjistit fakta.
Dodal, že oblast údajného útoku je asi 20 minut cesty autem od Damašku, kde jsou zbrojní inspektoři OSN.
Problémem se však mohou ukázat pravomoci těchto inspektorů. Pokud by věc nakonec prošetřovali – a syrský režim zatím nejeví ochotu jim to umožnit – zjišťovali by pouze, zda byly použity chemické zbraně, nikoli kdo je použil.
‚Tvrdý úder‘, zatím však nikoli vojenský
Zajímavý je postoj Spojených států. Prezident Barack Obama už dříve varoval, že použití chemických zbraní v Sýrii je kritická mez – pokud je někdo použije, Spojené státy tvrdě zareagují.
Teď je tu podezření, že k chemickému útoku došlo. Obama sice v dnešním rozhovoru pro CNN vyzývá k prošetření události, jenže – podle komentátorů – už tak trochu couvá, protože řekl, že je přehnané domnívat se, že Spojené státy by mohly nějak vyřešit vnitřní, složitý, sektářský konflikt v Sýrii.
Americký prezident také varoval před unáhleností. Finančně náročné intervence prý mohou kolikrát nadělat víc škody než užitku. Co tedy Amerika myslí onou případnou tvrdou reakcí, není tedy jasné.
Zatím Spojené státy vyzývají k prošetření událostí. I podle nich by se toho měli ujmout inspektoři, kteří už v Sýrii jsou.„Vyzvali jsme syrskou vládu, aby inspektorům OSN umožnila vyšetřování na místě útoku, protože tým OSN je teď v Sýrii,“ uvedl Obama.
List Wall Street Journal sice píše, že Pentagon už prý vybírá možné cíle v Sýrii, a všímá si toho i BBC, v tuto chvíli však zřejmě vojenská intervence na pořadu dne není.
Podobná byla i reakce Francie, která také pohrozila „tvrdou reakcí“, jak však dodal ministr zahraničí Laurent Fabius, neznamená to vyslání vojáků do Sýrie.
Milion dětských uprchlíků
Konflikt v Sýrii má však nejen vojenské, ale také humanitární hledisko. OSN dnes zveřejnila zprávu, že mezi Syřany, kteří před válkou utekli do zahraničí, je celkem milion dětí, z toho 740 tisíc je mladších jedenácti let.
K smutné statistice je potřeba připočítat také sedm tisíc dětí zabitých během konfliktu v Sýrii plus přes dva miliony dětí v řadách vnitřních uprchlíků, tedy těch, kdo utekli do jiných oblastí Sýrie.