Čínští investoři dál dobývají Francii. Koupili polovinu jednoho z největších letišť v zemi

Čínští investoři kupují ve Francii leccos, paláce, vinařství, a teď dokonce i letiště. Posledně uvedená investice je naprosto mimořádná. Podle ministerstva obchodu se čínské konsorcium Symbiose stalo polovičním vlastníkem letiště v Toulouse, patří mu 49, 99 procenta akcií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A321-212 společnosti Air France na letišti Roissy Charles de Gaulle u Paříže | Foto: Jan Rosenauer

O letiště Toulouse-Blagnac v jihofrancouzském městě, které je čtvrté největší v zemi, se ucházelo několik zahraničních společností. Čínské konsorcium ale všechny přeplatilo, nabídlo 300 milionů eur. Letiště má pro Čínu výhodnou strategickou polohu.

„Číňané se snaží dostat do Bordeaux, které neleží moc daleko a kde už kupují například zámky a vinařství. V Toulouse také sídlí Airbus, což by mohl být další cíl Číny v budoucnu,“ naznačuje zpravodaj ČRo ve Francii Jan Šmíd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čínští investoři kupují ve Francii zámky, vinařství a teď dokonce i letiště. Další informace zjišťoval zpravodaj ve Francii Jan Šmíd

Zpráva o prodeji letiště konsorciu Symbiose, která je dnes na prvních stránkách francouzských novin, vyvolala u Francouzů negativní reakci. Podle nich jde o rozprodávání majetku a označují to za další krok ke skáze Francie.

Ministr hospodářství Emmanuel Macron ale uklidňuje, že se nejedná o privatizaci, ale pouze o otevření Francie z investičního hlediska.

Proti prodeji letiště Číně protestovala také velká skupina francouzských podnikatelů. Osm tisíc menších společností, ale i bohatých podnikatelů se spojilo a pokusili se získat prostředky na koupi letiště. Vybrali ale “jen“ 20 milionů eur.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme