Clinton v Británii na poslední oficiální návštěvě

Třídenní návštěvu Irska a Spojeného království zahájil dnes americký prezident Bill Clinton. V Dublinu se má setkat s irskou prezidentkou Mary McAleeseovou a premiérem Bertiem Ahernem, večer odletí do Belfastu, kde bude zítra jednat se severoirskými politiky. Večer se setká s britským premiérem Tonym Blairem a ve čtvrtek je pozván do Buckinghamského paláce na čaj s královnou Alžbětou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům před Clintonovým odletem zdůraznil, že nejde jen o sentimentální návštěvu. Americký prezident, který odchází ze svého úřadu příští měsíc a který v uplynulých pěti letech navštívil Severní Irsko třikrát, chce mít ještě jednu poslední příležitost, aby přispěl k řešení problémů v Ulsteru (Severním Irsku). Prezident sám uvedl, že se pokusí „vymýtit z provincie některé přetrvávající démony minulosti“. Měl tím na mysli především odzbrojení extremistů a reformu policie, jejíž příslušníci jsou z drtivé části protestantského vyznání, s čímž nesouhlasí katoličtí obyvatelé Severního Irska.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme