Dalším atentátům v Izraeli má zabránit třímetrový plot

Izrael oficiálně zahájil stavbu ochranného plotu mezi územím židovského státu a Západním břehem Jordánu. Jak uvádí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, plot má chránit izraelské území před pronikáním palestinských radikálů a znemožnit jim sebevražedné a další útoky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Foto: ČTK/EPA
Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev o výstavbě plotu

Stavbu plotu dnes podle izraelského rozhlasu oficiálně zahajuje ministr obrany Benjamin Ben Eliezer. Malé části plotu už ale stojí, a to jak v blízkosti Jeruzaléma, tak zejména na severu Západního břehu Jordánu, v oblastech, které Izraelci nazývají Judea a Samaří. Nejméně tři metry vysoký plot s elektronickou ochranou a navazujícími příkopy v blízkosti palestinských měst Džanín, Kalkílija a Turlkarm by měl v první etapě měřit přes sto kilometrů. Jeho konečná délka by zřejmě měla dosáhnout více než trojnásobku.

Palestinci výstavbu ochranného plotu považují za rasistické opatření. Většina Izraelců ale jeho stavbu podporuje. Jen dnes například v Pásmu Gazy u židovské osady Dugit totiž přišli při útoku islámského hnutí Hamas o život nejméně dva izraelští vojáci a jedna židovská osadnice.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme