Dánský politik chce posunout hranice. Němci by přišli o Sylt

Místopředseda dánské populistické lidové strany Søren Espersen chce připojit jižní Šlesvicko zpět k Dánsku. Reakce z Německa na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří němečtí politici vyzvali dánskou vládu, aby se od podobných myšlenek distancovala. Dánský ministr zahraničí už Espersenovy výroky odmítl. Politici zastupující dánskou menšinu v Německou pak označili myšlenku za nereálnou a předčasnou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sylta

Sylta | Foto: aitoff Pixabay

Místopředseda pravicové populistické Dánské lidové strany Søren Espersen vzbudil pobouření svými kontroverzní výroky o posunutí hranic.

„V případě, že dánská menšina nemá žádnou naději na znovusjednocení, proč tam vůbec existuje?" ptá se Espersen, který je zároveň předsedou zahraničního výboru dánského parlamentu.

Jiné menšiny, například ve Skotsku a na Ukrajině za svou věc bojují. Uvedl to Frankfurter Allgemeine Politik

Espersen vyzval v rozhovoru pro stanici dk4 dánskou menšinu v Německu, aby zpochybnila vymezení hranic z roku 1920. „Rádi bychom měli Dánsko až k Eideru. Samozřejmě, že to musí být také myšlenka dánské menšiny, jinak už ničemu nerozumím," řekl Espersen v rozhovoru se Siegfriedem Matlokem, novinářem německé menšiny v Dánsku. „Proč bychom to neměli chtít, vždyť je to naděje a sen," odpověděl na jeho otázku o územních nárocích.

Požadavek na Dánsko až k Eideru, který rozděluje Šlesvicko-Holštýnsko asi v polovině, vyslovil však Espersen. „Máme pohraniční oblast, která úžasně funguje, a proto je obdivována po celém světě," řekl.

Jeho Dánská lidová strana tvoří druhou největší frakci parlamentu v Kodani a již dlouhou dobu je významným partnerem podporujícím pravicovou menšinovou vládu. Dánský ministr zahraničí Anders Samuelsen řekl: „Jak je známo, není to politika Dánska nebo dánské vlády."

Kritika ze strany dánské menšiny v Německu

Politická reprezentace dánské menšiny v Německu, Jihošlesvický svaz voličů shledává myšlenku na znovusjednocení populistickou, nereálnou a předčasnou. „Takový požadavek by byl nebezpečnou hrou s desetiletí trvajícím pohraničním mírem, kterého jsme společně dosáhli po staletích německo-dánských konfliktů," uvedl předseda strany Lars Harms.

Harms také kritizoval místní představitele Křesťanskodemokratické unie v kielském zemském sněmu Hanse-Jörna Arpa, který předtím vyzval Jihošlesvický svaz voličů, aby se od této myšlenky distancoval také kvůli finanční závislosti na dánském státním rozpočtu.

Rasmus Andresen, místopředseda poslaneckého klubu německé strany Zelených vyzval dánskou vládu k distancování se od Espersensových výroků. „Příliš často udávají dánští pravicoví populisté takt dánské společnosti," stěžoval si. Poslanec za Sociálnědemokratické strany Německa Kai Dolgner zase vtipkoval: „Proč tak nesměle? Řádné velké Dánsko musí zahrnovat Holštýnska až po Altonu."

Nikola Lišková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme