VIDEO: ‚Překvapila mě míra nenávisti.‘ Čaputová a Šefčovič v prvním duelu před druhým kolem voleb

Do druhého kola prezidentských voleb na Slovensku se dostala právnička Zuzana Čaputová a eurokomisař Maroš Šefčovič. Podle slovenského statistického úřadu získala favoritka prvního kola 40,57 % hlasů. Druhému postupujícímu Šefčovičovi dalo hlas 18,66 % voličů. V neděli ráno spolu debatují na televizi RTV.

VIDEO Bratislava (Aktualizováno: 9:33 17. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Je to pro mě nesmírné povzbuzující. Děkuji voličům, kteří byli volit. Vnímám to jako volání po změně, slušnosti a férovosti,“ okomentovala svůj výsledek Čaputová. Podobně svůj výsledek vnímá i Šefčovič. Dodal, že se nyní rozhoduje o tom, jaké bude Slovensko v příštích deseti letech.

Prezidentské volby na Slovensku: Kisku vystřídá právnička Čaputová, nebo eurokomisař Šefčovič

Číst článek

„Upřímně mě překvapila míra nenávisti některých lidí. To je fenomén, který patří k této době. Není to jen o volbách. Velmi bych si přála, aby se nám v druhém kole podařilo udržet kultivovanost debat,“ řekla vítězka prvního kola. „Kvůli volbám jsem si uvědomil, jak je naše společnost rozdělená,“ doplnil ji její soupeř.

Podpora od poražených

Podporu vítězce prvního kola už přislíbil šéf vládní strany Most-Híd Béla Bugár. Soudce Štefan Harabin, který skončil třetí, nepodpoří ve druhém kole nikoho. K výsledkům se vyjádřil i bývalý předseda parlamentu František Mikloško. Řekl, že nebude hlasovat pro Šefčoviče, rozhodnutí svých voličů ale ovlivňovat nechce. Více najdete zde.

„Zatím jsem s nimi nebyla v kontaktu. Ale v médiích jsem viděla, že jsou tam náznaky od kandidátů, kteří nepostoupili,“ řekla Čaputová. „Pro mě je ale důležité oslovit každého voliče, který u nás věří ve spravedlnost,“ dodala. V kontaktu s neúspěšnými kandidáty není ani Šefčovič. 

Právnička dominovala ve všech samosprávných krajích, největší podporu měla podle neoficiálních výsledků v Bratislavském kraji, kde dostala 59,65 % hlasů. Nejmenší podporu měla v Prešovském kraji, a to 30,28 %.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme