Definitivní výsledky voleb dnes oznámeny nebudou

Definitivní výsledky prezidentských voleb na Floridě nebudou dnes oznámeny ani v případě, pokud přepočítávání hlasů ve všech 67 volebních obvodech tohoto státu bude dokončeno včas. Oznámil to dnes předseda floridské volební komise Clay Roberts.„Možná budeme mít všechny výsledky přepočítávání ještě dnes, ale nebude dokončena jejich certifikace,“ řekl Roberts.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Musíme brát ohled i na deset dní" pro hlasy zaslané poštou, upozornil. Deset dní se počítá ode dne voleb 7. listopadu s tím, že během této doby by měly dojít i hlasy zaslané ze značně vzdálených končin světa.

Odhaduje se, že korespondenčně by mohlo volit 2500 až 3000 Floriďanů. Zda budou jejich hlasy podstatné pro celkový výsledek, se ukáže poté, co všechny volební obvody dodají své přepočítané výsledky.

Floridský guvernér Jeb Bush, bratr prezidentského kandidáta George W. Bushe, už dnes naznačil, že definitivní výsledek by mohl být oznámen až 17. listopadu, což je poslední den platnosti hlasů zaslaných poštou. Kromě toho volební komise připustila, že v obvodu Pal Beach bylo anulováno přes 19.000 odevzdaných hlasovacích lístků, protože okénka k hlasování byla natištěna tak těsně vedle sebe, že řada hlasujících při zaškrtávání svého kandidáta přetáhla i do sousedního okénka a označila tak dva kandidáty, což je neplatné.

Ministerstvo spravedlnosti přešetřuje, zda v těchto i jiných případech nedošlo na Floridě k porušení lidských práv voličů. Anulované hlasy z obvodu, kde většina podporuje Gorea, by totiž mohly zvrátit dosavadní těsnou převahu Bushe, která se při přepočítávání smrskla podle neoficiálních údajů na pouhých několik set hlasů.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme