Demokraté odmítli kompromis republikánů

Bývalý americký ministr zahraničí James Baker, který zastupuje na Floridě zájmy republikánského prezidentského kandidáta George Bushe, navrhl, aby demokraté přijali kompromis spočívající v uznání všech termínů pro uzavření voleb a vyhlášení výsledků. Volební štáb demokratického kandidáta Alberta Gorea návrh ihned odmítl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Baker navrhl, aby Gore přijal dnešní pátou hodinu odpolední místního času jako konečnou lhůtu pro ukončení veškerého přepočítávání hlasů a poté vyčkal sečtení korespondenčních hlasů ze zámoří, které mohou přicházet do páteční půlnoci. Baker ovšem přiznal, že tyto hlasy většinou patří republikánům.

Výměnou za přijetí těchto podmínek by republikáni upustili od chystaných soudních procesů. Podle Bakera se tak ocitnou soudy mimo proces sčítání hlasů. Dodal, že jde o „kompromisní“ návrh, který propůjčí sčítání a přepočítávání hlasů koncový časový rámec, ale přitom, jak zdůraznil, neznamená automaticky zajištění volebního vítězství pro Bushe.

Okrsky, které chtěly dnes ručně přepočítávat všechny hlasy odevzdané minulé úterý v prezidentských volbách, činnost pozastavily, dokud soudy nerozhodnou, zda je tento krok právoplatný.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme