Discovery by mohl odstartovat nejdříve v sobotu

Americký raketoplán Discovery, jehož start byl ve středu kvůli vadnému čidlu v palivové nádrži zrušen, by mohl odstartovat do kosmu nejdříve v sobotu. Podle agentury Reuters to řekl zástupce velitele letu Wayane Hale.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Discovery před startem

Discovery před startem | Zdroj: ČTK

Odpočítávání bylo zastaveno kontrolním střediskem ve chvíli, kdy se zjistilo, že chybně pracuje jedno ze čtyř čidel v části palivové nádrže, kde je tekutý vodík.

Čidlo ukazovalo nízkou hladinu paliva, zatímco nádrž byla plná. Podle Halea zůstává tento problém nevysvětlen. Nádrž bude třeba vyprázdnit, ale jeho prohlídka bude moci začít až ve čtvrtek večer, dodal.

"V nejlepším případě bude možné pustit raketoplán na start v sobotu, pokud problém rychle identifikujeme," řekl. Horší varianta nastane, když bude třeba raketoplán odvézt ze startovací rampy do hangáru. To by podle něho odložilo start až na září.

Žádný vědomý risk nepřichází při této misi v úvahu. Senzor stavu vodíku v nádrži je připraven pro mimořádnou situaci, kdy by v prvních fázích letu rychle docházelo palivo a bylo třeba vypnout motory dříve než bude nádrž úplně prázdná.

Posádka zůstává na mysu Canaveral a čeká na další rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že jedním z úkolů raketoplánu je dopravit na Mezinárodní kosmickou stanici ISS náhradní díly a zásoby, musí se dostat na oběžnou dráhu ve vymezeném čase vhodném pro setkání. Nyní má NASA lhůtu na vypuštění Discovery do 31. července.

Odklady startu kvůli technickým problémům nebo špatnému počasí provázejí raketoplány velmi často. Jsou to velmi složité stroje, které se skládají z 2,5 milionu součástek. Nynější start byl sledován s obzvláštní pozorností, protože je to první mise od února 2003, kdy v troskách raketoplánu Columbia při návratu na zemi zahynula sedmičlenná posádka.

Discovery má také vynést do kosmu speciální přijímač vyvinutý týmem expertů brněnského Vysokého učení technického. Přijímač je součástí zařízení, které bude na mezinárodní orbitální stanici ISS testovat americká námořní akademie.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme