Do maďarského pohraničí se stěhuje spousta Slováků

Média často informují o sporech mezi Slovenskem a Maďarskem. Hlavně za minulé slovenské vlády Roberta Fica byly politické přestřelky tak silné, že to vypadalo, že se na Dunaji snad bude válčit. Člověk potom snadno získá dojem, že Slováci a Maďaři se navzájem nesnášejí natolik, že by si spolu nestoupli ani do fronty na chleba. Pravda je ale mnohem méně dramatická. Slováci se vesele stěhují do maďarského pohraničí a svoje maďarské sousedy si nemůžou vynachválit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Manželé Masárovi už s návratem na Slovensko nepočítají.

Manželé Masárovi už s návratem na Slovensko nepočítají. | Foto: Vojtěch Berger

Manželé Masárovi bydlí v Maďarsku už rok a půl. Chtěli domek blízko Bratislavy, jenže nemovitosti na Slovensku byly drahé a navíc nekvalitní. Tak to zkusili za Dunajem a v Maďarsku našli, co chtěli. Velký dům s velkým pozemkem je stál dva miliony slovenských korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Vojtěcha Bergera z vesnice Dunakiliti v pořadu Zblízka.mp3

„To je třetina ceny, kterou bychom zaplatili deset kilometrů za hranicí na Slovensku,“ říká pan Masár.

„Měl jsem rodný dům v Trenčíně jako víkendový dům. Ale řekli jsme si, že tu chceme bydlet. Vůbec toho nelituju. Nikdy v životě mi nebylo tak dobře,“ říká pan Masár.

Vesnice Dunakiliti rozhodně není metropole nočního života. Můžete tu tak maximálně chodit na procházky nebo obdivovat bobry v zátočinách Dunaje. Za vším ostatním musíte dojet autem, většinou do Bratislavy. Není to však žádné umělé satelitní městečko, ale skutečný venkov s normálními sousedy, na které se můžete obrátit, když se vám pokazí auto nebo potřebujete pomoct na zahradě.

Paní Masárová vzpomíná, jak nedávno při sněhové kalamitě přijeli domů a cesta k jejich vratům byla proházená. To jejich maďarský soused vzal lopatu a z dobré vůle uklidil i vedlejší chodník. „Snažíme se vycházet si vstříc,“ vysvětluje paní Masárová.

Sousedé si ve vesnici vzájemně vycházejí vstříc. | Foto: Vojtěch Berger

„V sobotu ráno, nebo když jsme v týdnu ráno v Dunakiliti, tak manžel odhází sníh sousedům. Pokud sněží v době, kdy jsme v práci, můžeme se spolehnout na to, že když přijedeme domů, sníh je odházený,“ dodává Masárová.

Jazyková bariéra není nepřekonatelná. Kdo chce, ten se domluví. A navíc, paní Masárová se začala sama učit maďarsky.

„Maďarská studentka nám pomáhala, byli jsme se představit u starosty, informovat se co se může a co se nemůže,“ ilustruje paní Masárová začátky v Maďarsku

Jdeme skrz vesnici, tu a tam stojí auto se slovenskou poznávací značkou. Slováci pomalu kolonizují maďarské pohraničí, ostatně totéž dělají i v sousedním Rakousku o pár kilometrů dál.

Politika je jinde

Tady v Dunakiliti mají ještě pořád převahu Maďaři, jinde už se ale z maďarského venkova pomalu stává venkov slovenský.

„Když jsem sám s vnučkou a nechce se mi vařit, zajdu sem do restaurace na menu, ale do hospody večer ne,“ říká pan Masár. Na otázku, jak si objednává, odpovídá:

„Podívejte se, většina těchto obchodníků už umí i základní věci ve slovenštině. Jak říká váš prezident Klaus: obslouží vás ne proto, že vás má rád, ale proto, že vydělá.“

Za celé odpoledne neslyším od Masárových jediné špatné slovo o místních Maďarech, mají tu prý dobré a slušné řemeslníky, pohodové obchodníky i vstřícné úředníky. V Budapešti by se asi na Slováky dívali s větším despektem, ale tady v pohraničí nemá nikdo s nikým problém.

Dunakiliti je skutečná vesnice, žádné satelitní městečko. | Foto: Vojtěch Berger

„Umím si představit, že v Maďarsku strávíme zbytek života. Pokud budeme ještě zvládat řízení,“ říká paní Masárová.

Teď je na maďarsko-slovenské politické frontě zrovna klid, ale další přestřelky určitě přijdou. A zatímco si politici budou v televizi vyměňovat ostrá slova, Masárovi si budou možná zrovna se sousedem přes plot posílat komplimenty o hezky vonícím guláši nebo o pěkně rostlých jahodách. Čert vem politiku.

Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme