Doprava nad Evropou se vrací k pravidelnému řádu

Letecká doprava v Evropě se po sněhové kalamitě vrací k normálu. Problémy ale mají cestující směřující do Spojených států. Zpoždění a rušení letů zaznamenali cestující letecké společnosti Delta Air, která létá na lince Praha - New York. Sněhová bouře paralyzovala dopravu na celém severovýchodním pobřeží Ameriky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na letišti | Foto: Jan Rosenauer

Východní pobřeží Spojených států zasáhly sněhové bouře. Kolabuje kvůli tomu letecká i pozemní doprava. V New Yorku napadlo až 38 centimetrů sněhu, v Bostonu 22 centimetrů a potíže s tím mají všichni obyvatelé pobřeží od Floridy po Massachusetts.

Přehrát

00:00 / 00:00

Milan Kocourek ve Světě o osmé

Letiště v New Yorku, ve Filadelfii a v Bostonu musela zrušit stovky letů. Ve třech státech při atlantickém pobřeží platí stav nouze. Letiště J.F.Kennedyho a La Gurdia musela omezit provoz. Letiště v Newarku v neděli přestalo přijímat i vypravovat lety a zatím není jasné, kdy bude znovu v provozu. Lety společnosti Delta air Lines na lince z Prahy do New Yorku budou mít několikahodinové zpoždění.

Potíže s počasím má i Rusko. Téměř půl milionu lidí v rozsáhlé oblasti kolem Moskvy a Nižního Novgorodu zase zůstalo bez proudu. Pod tíhou mokrého sněhu v metropoli padaly větve stromů a ničily zaparkovaná vozidla, dálkové vedení elektřiny na mnoha místech strhl k zemi těžký ledový krunýř. Moskevská radnice povolala k udržení pořádku policejní posily, média radila obyvatelstvu nevycházet.

Evropská doprava se normalizuje

V Evropě se letecká doprava postupně normalizuje. Francouzské ministerstvo dopravy oznámilo, že z předvánočního kolapsu dopravy vyvodí důsledky. Prvním krokem má být sestavení komise, která bude zkoumat, co způsobilo samotné počasí a co opomněli provozovatelé letů.

Zakročit proti letištní správě se chystá i britská vláda. Reaguje tak na velká zpoždění na londýnském letišti Heathrow v předvánočních dnech. Pokud uživatelé aerolinek jsou hromadně znevýhodněni a jejich cestovní plány zruinovány, letiště by měly dostávat mnohamilionové pokuty.

Heathrow zklamalo

Spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Milan Kocourek ve Světě o osmé připomněl, že britský ministr dopravy Philip Hammond prohlásil, že by měly existovat ekonomické postihy za selhání služeb. Větší váha by se měla přisuzovat spokojenosti cestujících a výkonu provozovatelů.

Úřad pro letectví může důrazně zasahovat, pokud zjistí bezpečnostní rizika, avšak je bezbranný proti manažerské neschopnosti. Ministr je pro změnu zákona, aby postihy mohly být citelnější.

Zatímco na největším londýnském letišti Heathrow tisíce cestujících nocovaly v letištních halách, letiště Gatwick na tom bylo mnohem lépe, i když tam sněžilo stejně. Kocourek uvedl, že Gatwick pro odklízení sněhu personálně i technologicky lépe vybavené. Brity letiště Heathrow zklamalo.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme