Drtivá většina izraelských Arabů by židovský stát nevyměnila za žádnou jinou zemi

Více než tři čtvrtiny izraelských Arabů by židovský stát nevyměnily za žádnou jinou zemi na světě. Vyplývá to ze sondy, kterou v Izraeli provedli výzkumníci Harvardské univerzity ve spolupráci s univerzitou v Haifě. Arabové tvoří pětinu ze sedmi miliónů obyvatel Izraele. Na otázky odpovídalo asi 1700 z nich.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arab | Foto: Jaromír Janev

Izraelští Arabové jsou v podstatě Palestinci, kteří nebyli vyhnáni ani neodešli z území židovského státu, když Izrael před šedesáti lety vznikal. Nová studie dokládá, že život mezi židovskou většinou jim vesměs nevadí. Izrael považuje za nejlepší místo život pro život 77 procent dotázaných, a přednost tak nedali ani žádné arabské zemi.

Židovští představitelé Izraele přitom uznávají, že arabské části obyvatel se dostává z veřejné kasy méně peněz, než by jí náleželo. Arabové si často stěžují na diskriminaci. A jiné studie dokládají, že mnoho Židů zastává vůči Arabům xenofóbní i rasistické postoje.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme