Dvakrát více Rusů je šťastnějších než loni, ukázal průzkum veřejného mínění
Dvakrát více Rusů je šťastnějších než loni. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který ve spolupráci s konsorciem Gallup provedla ruská agentura ROMIR. Navzdory ekonomické krizi se za nešťastné považují dvě procenta Rusů.
Taťana Volkovova je matka dvou dětí a reportérce BBC si stěžuje, že lidé jsou zoufalí. Místo toho, aby vláda pomáhala Rusům, posílá prý humanitární konvoje na východní Ukrajinu.
Volkovova patří mezi miliony Rusů, které trápí rostoucí ceny. Inflace meziročně překročila 11 procent. Firmy nemají přístup k úvěrům a hrozí propouštěním. Kvůli propadu kurzu rublu si ani mnoho bohatších Rusů nemůže dovolit vycestovat do zahraničí.
Dvakrát více Rusů je podle průzkumu šťastnějších než loni. Sociologové se dotazovali 64 tisíc lidí z různých zemí. Téma pro Viktora Daňka
Přesto se na konci roku podle průzkumu cítilo 61 procent Rusů šťastných, což je dvakrát více než loni.
„Loňský rok byl rokem velkého vlasteneckého rozmachu. Heslo ‘Krym je náš‘ zní pro běžného Rusa skoro jako mantra. A tomu by se to patrně dalo připsat,“ říká komentátor Českého rozhlasu a znalec Ruska Libor Dvořák.
Také sociologové vytvářející průzkum přičítají velkou váhu ruské anexi Krymu spojenou s vzestupem národní hrdosti. Tu podpořila i zimní olympiáda v Soči. Podle Libora Dvořáka ale ruský optimismus nemusí trvat večně.
„I když od podzimu stoupají ceny základních potravin i všeho možného, tak naplno to na Rusko ještě zdaleka nedolehlo. Minimálně 30 milionů z těch asi 140 milionů Rusů se v posledních deseti dvanácti letech mělo a má opravdu dobře. Je otázkou, co budou dělat, až zlaté časy skončí,“ podotýká Dvořák.
Autoři studie se dotazovali 64 tisíc lidí z 65 zemí celého světa. Svou budoucnost vidí nejoptimističtěji obyvatelé Afriky a Asie. Nejšťastnější na světě jsou obyvatelé Fidži.