Dvě české turistky unesli na západě Pákistánu neznámí ozbrojenci

V pákistánském Balúčistánu unesli dvě české turistky. Pákistánské policii se je zatím stále nepodařilo najít. Podle místních médií cestovaly ženy z Íránu v doprovodu vojáka pohraniční stráže. Ozbrojení muži jejich minibus zastavili a turistky odvlekli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci se pohybují v terénu plně ozbrojeni. | Foto: Tomáš Adamec

Podle některých zpráv mohly ženy skončit v Afghánistánu. České straně únos turistek potvrdilo pákistánské ministerstvo vnitra.

„Jsme ve spojení s balúčistánskou provinční vládou,“ uvedl český velvyslance v Islámábádu Miroslav Křenek.

České úřady už znají totožnost obou Češek a jsou ve spojení s jejich příbuznými. Zatím se ale stále nepodařilo zjistit, kdo a kam turistky unesl.

„Mohu potvrdit, že dvě české občanky byly zadrženy asi sto kilometrů od íránské hranice na území Pákistánu. Byly vytaženy z mikrobusu společně s jejich ochráncem, toho později propustili. Naše občanky jsou dnes na neznámém místě. Zatím nemáme žádnou další informaci o tom, kdo jsou únosci,“ potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček po Balúčistánu tři měsíce cestoval

K únosu se zatím nikdo nepřihlásil. Podle Pakistan Times policie na místo vyslala zásahové jednotky, aby po unesených pátraly a pokusily se je osvobodit.

Pákistánský Balúčistán je rozsáhlá pouštní oblast na západě země, více než čtyřikrát větší než Česká republika. Centrální úřady ale podle několik let starého údaje kontrolují jen asi 16 procent území.

„Já si nemyslím, že by byl problém v tom, že dvě ženy cestovaly samy, i když samozřejmě riziko, že budou potom například obtěžovány, je mnohem vyšší,“ říká novinářka Tereza Engelová, která v Pákistánu žila.

Zásadní chybou podle ní byla trasa, kterou Češky zvolily. „Balúčistán je v současné době provincie, která rozhodně není bezpečná ani pro místní obyvatele, natož pro turisty, kteří přijedou vlastně z neznáma, neznají místní poměry, neznají místní zvyky, neznají nikoho, na koho by se mohli obrátit v případě nějakého nebezpečí,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinářka Tereza Engelová z vlastní zkušenosti přibližuje situaci v Pákistánu

Češi podle ní poměrně často jezdí přes Balúčistán na trase z Íránu do Indie, v posledních letech je ale provincie velmi neklidná kvůli rostoucímu počtu členů Talibanu i příznivců Al-Káidy.

„Bylo to v podstatě jen otázkou času, kdy se něco podobného stane,“ dodává Engelová. Místní vláda se podle ní sice snaží zajišťovat turistům doprovod se zbraněmi, v případě útoku ozbrojeného komanda se ale prý nedá dělat téměř nic.

České ministerstvo zahraničí dlouhodobě vyzývá české občany, aby do Pákistánu a zejména do jeho příhraničních regionů jezdili jen se zvýšenou opatrností.

V Balúčistánu působí povstalci i zločinecké gangy

V oblasti po staletí vládnou místní balúčské a paštúnské kmeny, které bojovaly už proti Britům. Balúčové mají dobře vyzbrojené milice. Velmi často vystupují proti ústřední vládě a někteří otevřeně bojují za nezávislost.

Poukazují totiž na to, že ačkoli žijí v provincii s obrovským nerostným bohatstvím, je tato oblast zároveň nesmírně zaostalá.

V Balúčistánu se těží hlavně zemní plyn, mimochodem i za přispění jedné české firmy, podle Balúčů ale obrovské zisky z těžby odcházejí z oblasti pryč. Proto často útočí i proti těžařským společnostem.

Složitou situaci komplikuje skutečnost, že pákistánský Balúčistán sousedí s Afghánistánem a s Íránem. Na pákistánské straně jsou třeba povstalci a teroristé z organizace Džundolláh, která proniká do Íránu a útočí proti tamní vládě.

Přes hranice se pašují zbraně i drogy z Afghánistánu, které se pak vozí dál na západ do Evropy.

„Možná větší nebezpečí než místní kmeny často představují různé zločinecké gangy. Navíc ale za posledních deset let války v Afghánistánu se přes hranici do Pákistánu volně přesouvají sem a tam ozbrojené skupiny i teroristé z Al-Káidy,“ přibližuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Na stejném místě jako české turistky unesli ozbrojenci před dvěma lety Francouze. Po měsíci ho propustili, zřejmě po složení výkupného.

Motivem únosů v neklidné oblasti bývají peníze i politika. Často se také stává, že únosci svou oběť odvlečou do sousední země nebo ji prodají jiné skupině.

Igor Maňour, Ondřej Himmer, Silvie Třeslínová, Michaela Vydrová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme