Čtvrt století starý novorozenec. V USA se narodila holčička z dosud nejdéle zmraženého embrya

Ve Spojených státech se narodilo dítě z vůbec nejdéle zmraženého embrya. Páru v Tennessee se v listopadu narodila holčička, která na své narození v dárcovském centru čekala čtvrt století.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miminko (ilustrační foto)

Miminko (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Všechno začalo před 25 lety, když se 14. října 1992 do amerického Národního dárcovského centra embryí dostal zárodek věnovaný anonymním párem. Letos v březnu pak tento zárodek adoptovali mladí manželé Gibsonovi z východního Tennessee. Holčička Emma Wren Gibsonová se jim narodila před necelým měsícem, 25. listopadu. Vážila jen těsně pod tři kilogramy, měřila 50 centimetrů a podle lékařů i rodičů je zdravá a v pořádku. Tím se Emma stala vůbec nejdéle zmraženým lidským embryem, které se kdy úspěšně narodilo.

„Úplně mě to ohromilo! Kdyby se tohle embryo narodilo, když mělo, tak by z nás mohly být nejlepší kamarádky. Vždyť mně je teprve 25!" reagovala na informaci o tom, jak stará je její novorozená dcera, matka Tina Gibsonová.

Pomoc neplodnému páru

Tina a o osm let starší Bejnamin jsou svoji už sedm let a děti chtěli od začátku. Protože ale manžel trpí cystickou fibrózou, je neplodný a proto Gibsonovi místo toho vychovávali několik dětí jako náhradní rodiče. O možnosti umělého oplodnění se dozvěděli, když jim to po sledování televizního dokumentu navrhl Tinin otec. Následovala série lékařských testů, až se nakonec dostali k výběru vhodného embrya.

„Když si vybíráte embryo, neříkají vám, kdy bylo zamražené - nikde se to neuvádí. Vybírali jsme si z nějakých pěti set vzorků a vůbec jsme nevěděli jak to vůbec zúžit,“ vysvětlila pro televizi CNN matka.

Narození jejich dcery Emmy umožnil i obrovský rozvoj metody umělého oplodnění. Vzorky embryí do národního dárcovského centra dávají páry, které se pokoušejí o umělé oplodnění - k tomu se většinou vytvoří rovnou více embryí. A když se jedno z nich narodí, lékaři řeší zásadní etickou otázku, co s dalšími a jejich využití pro páry jako jsou Gibsonovi je proto eticky nejschůdnější cestou.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme