EP odložil ratifikaci protokolu o rozšíření celní unie s Tureckem
Jen několik dní před plánovaným startem tureckých rozhovorů o vstupu do Evropské unie se přiostřuje atmosféra. Velmi živá byla dnešní debata europarlamentu, po které následoval nečekaný odklad ratifikace rozšíření celní unie s Tureckem. Poslanci tak vyhověli přání šéfa lidovecké frakce, vlivného německého poslance Hanse-Gerda Pötteringa, který patří mezi odpůrce plného členství Turecka.
Protokol o rozšíření celní unie je spojený s velmi kontroverzní otázkou, totiž uznáním Kypru. Kvůli přestřelkám mezi Ankarou a EU na toto téma zatím parlament rozhodl, že hlasování o tomto dokumentu odloží.
Podle tiskového atašé parlamentu Davida Zelingera to nic nemění na tom, že rozhovory 3. října mohou začít. "Odložení hlasování Evropského parlamentu nemá na plánované zahájení jednání o případném tureckém členství v Evropské unii přímé právní účinky, ale jde podle většiny poslanců o velmi silný politický signál hlavně do Turecka." řekl Zelinger.
Poslanci také schválili rezoluci, ve které se objevují vůči Ankaře tvrdé formulace. Parlament například nemá za to, že Turecko splnilo všechny podmínky pro zahájení rozhovorů. Rezoluce také říká, že přístupová jednání by měla mít otevřený konec, čili že vstupní rozhovory automaticky neznamenají do budoucna členství.
To se nelíbí těm, kdo vstup Turecka podporují, například poslancům za ODS. "Nevidím důvod, proč se dělají tyto obstrukce. Jestli to má být zdvižený prst, tak se to dalo zařídit jiným způsobem," namítá občanský demokrat Oldřich Vlasák. Jak dodávají jeho kolegové z ODS, jde o politické tance pro voliče. Vstup Turecka totiž podporuje pouze 35 procent Evropanů. EU tak lavíruje mezi svými sliby z minulosti a politickou realitou dneška.
K tomu aby vstupní rozhovory s Tureckem v pondělí mohly začít, chybí pětadvacítce ještě takzvaný vyjednávací rámec. Jeho schválení ovšem blokuje Rakousko. Velvyslanci při Evropské unii se pokusí tuto poslední překážku odstranit ve čtvrtek.