Evropská komise doufá v odstranění blokád

Evropská komise bedlivě sleduje události doprovázející spuštění prvního reaktoru jaderné elektrárny Temelín. Jak dále uvedl její mluvčí Jean-Christophe Filori, komise doufá, že blokády hraničních přechodů na rakouské straně budou záhy odstraněny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upřesnil, že komise zatím nedostala od české strany žádnou stížnost ani žádost, která by se k této věci vztahovala. Má za to, že blokování hraničních přechodů není v souladu s asociační dohodou mezi EU a ČR, předpokládá však, že se situace rychle uklidní. Podle pravidel, kterými se řídí vztahy mezi Evropskou unií a Českou republikou, nemusí v případě porušení dohody o přidružení komise čekat, až si začne česká strana stěžovat. Zatím však nepodniká žádné kroky, protože má dojem, že Rakousko si je dobře vědomo povahy blokád a samo se zasadí o jejich ukončení. Komise, jež je strážcem základních smluv unie a potažmo i dohod na nich založených, evidentně doufá, že na česko-rakouské hranici dojde k uklidnění a nebude třeba rozruch zvětšovat stanovisky z Bruselu.

Po prvotním váhání se však dnes zdá, že kdyby se měla neblahá situace vyostřit a trvat, je komise připravena provést právní rozbor a zaujmout stanovisko.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme