Evropská komise doufá v odstranění blokád

Evropská komise bedlivě sleduje události doprovázející spuštění prvního reaktoru jaderné elektrárny Temelín. Jak dále uvedl její mluvčí Jean-Christophe Filori, komise doufá, že blokády hraničních přechodů na rakouské straně budou záhy odstraněny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Upřesnil, že komise zatím nedostala od české strany žádnou stížnost ani žádost, která by se k této věci vztahovala. Má za to, že blokování hraničních přechodů není v souladu s asociační dohodou mezi EU a ČR, předpokládá však, že se situace rychle uklidní. Podle pravidel, kterými se řídí vztahy mezi Evropskou unií a Českou republikou, nemusí v případě porušení dohody o přidružení komise čekat, až si začne česká strana stěžovat. Zatím však nepodniká žádné kroky, protože má dojem, že Rakousko si je dobře vědomo povahy blokád a samo se zasadí o jejich ukončení. Komise, jež je strážcem základních smluv unie a potažmo i dohod na nich založených, evidentně doufá, že na česko-rakouské hranici dojde k uklidnění a nebude třeba rozruch zvětšovat stanovisky z Bruselu.

Po prvotním váhání se však dnes zdá, že kdyby se měla neblahá situace vyostřit a trvat, je komise připravena provést právní rozbor a zaujmout stanovisko.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme