Evropská komise podle Junckera uzná nezávislost Katalánska, pokud ji potvrdí španělské úřady

Podle Jeana-Clauda Junckera Evropská komise uzná nezávislost Katalánska, pokud ji potvrdí španělský ústavní soud a parlament. Předseda komise to řekl v debatě s evropskými youtubery. Ústavní soud ve Španělsku konání referenda plánovaného na 1. října zablokoval. Separatistický region ho přesto chce uspořádat.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker při projevu o stavu unie ve Štrasburku v září 2017 | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

Pokud se Katalánci v hlasování vysloví pro nezávislost a samostatnost regionu a souhlas udělí i španělský ústavní soud a parlament, uzná ji podle Junckera i Evropská komise. Stejně podle Junckera přistupovali k nárokům Katalánska na osamostatnění i jeho předchůdci Romano Prodi a José Manuel Borroso. 

Současný předseda komise ale zdůraznil, že nezávislé Katalánsko nemůže čekat rychlé přijetí do Evropské unie. Stejně jako jiné státy bude muset absolvovat celý přístupový proces. 

Katalánské referendum naopak odmítl šéf Evropského parlamentu Antonio Tajani. Protiústavní hlasování je podle něj v rozporu s principy Evropské unie.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme