Youtuber versus Juncker. Kovy vyzpovídal předsedu Evropské komise, ptal se na migraci i Turecko

Český youtuber Karel Kovář alias Kovy ve čtvrtek společně se dvěma svými kolegy z Německa a Belgie dostal příležitost pořídit rozhovor s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Na řadu přišel z trojice jako první a šéfovi unijní exekutivy od počátku pokládal nepříjemné otázky. Týkaly se například přejíždění europoslanců mezi Bruselem a Štrasburkem, migrační krize nebo vztahů mezi Evropskou unií a Tureckem.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

YouTuber Karel Kovář alias Kovy | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Kovy zahájil rozhovor dotazem na nákladné přejíždění poslanců Evropského parlamentu mezi Bruselem a Štrasburkem, a to v době, kdy se tolik hovoří například o ochraně ovzduší. Juncker odpověděl, že je to důsledek evropských dějin.

Štrasburk jako druhé ze sídel europarlamentu hájil symbolickým významem města ležícího na hranici dvou států, Francie a Německa, které spolu v minulosti vedly války a nyní jsou vzorem evropské spolupráce. „Historie je nákladná,“ poznamenal Juncker. „Daňoví poplatníci se nemohou vyvléci z důsledků dějin,“ dodal.

Fanynky na ně čekají hodiny. Youtubery, celebrity teenagerů, zachycuje dokument Nejsledovanější

Číst článek

Další otázky aktéra českého internetu směřovaly k tématům, jako je množství regulací přicházejících z Bruselu nebo komunikační politika Bruselu, zejména vůči mladým lidem.

Uprchlíci a jejich přerozdělování

Pak už ale přišly dotazy na téma, které je v České republice v souvislosti s Evropskou unií skloňováno možná nejčastěji, tedy uprchlíci a jejich přerozdělování. Kovy poznamenal, že obyvatelé zemí z východní části EU mají z migrantů obavy, a poukázal na to, že někteří z migrantů nemají ani osobní doklady.

Juncker konstatoval, že je snadné hovořit o solidaritě, ale když se má uplatnit v praxi, některé státy s tím vždy mají potíže. Zdůraznil však, že není spravedlivé, když některé země musejí přijímat více uprchlíků než ostatní kvůli své geografické poloze. „Nemůžeme nechat celou váhu odpovědnosti na Itálii a Řecku,“ prohlásil předseda Evropské komise.

Peníze Turecku

Kovy se poté pozastavil nad tím, že na Turecko se z Evropy snáší kritika, ale přitom je to země, s níž má unie dohodu zacílenou na utlumení migrační krize a posílá Ankaře peníze.

Juncker popřel, že by Evropská unie posílala peníze tureckému státu. Evropská unie podle něj dohodu s Tureckem potřebovala. Nedává však peníze turecké vládě, ale nevládním organizacím pracujícím s uprchlíky, zdůraznil Juncker. Připustil, že dohoda s Tureckem není skutečným řešením problému, neboť je třeba řešit jeho původ, a to prý unie také činí.

Kovy na závěr citoval Junckerova slova ze středečního projevu o stavu unie v Evropském parlamentu o tom, že nyní je čas budovat jednotnější, silnější a demokratičtější budoucí Evropu. Co je největší výzvou pro budoucnost Evropy, ptal se 20letý Čech. Podle Junckera je to udržení míru.

„Mír není daný. Ti, kteří vyrůstají na kontinentu míru, by neměli zapomínat, že to byl kontinent válek, a my bychom měli učinit vše pro to, abychom přiměli země, národy a lidi ke vzájemné lásce,“ řekl Juncker na závěr převážně zcela vážného rozhovoru, což pro youtubery není zrovna obvyklý žánr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme