Evropská komise pro nižší dotace zemědělcům

Evropská komise navrhla zásadní reformu společné zemědělské politiky Evropské unie. Komise chce do budoucna dávat méně dotací farmářům a více investovat do regionálního rozvoje. Objem peněz do zemědělství, který dosahuje přibližně 43 miliard eur, by však měl zůstat zachován.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vesnice | Foto: Jan Rosenauer

Jak z Bruselu připomíná zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, zemědělství je v Evropské unii společné - jedině Evropská komise má právo rozdělovat farmářům dotace a navrhovat kvóty na zemědělské výrobky. Členské státy nesmějí svým rolníkům pomáhat nad rámec společné politiky. Proto je reforma v této oblasti tak citlivá a důležitá.

Evropská komise navrhuje snižovat přímé platby farmářům z EU o tři procenta ročně. Brusel totiž chce, aby přímé dotace klesly do sedmi let nejméně o dvacet procent. Takto ušetřené peníze by komise investovala do zlepšení zdravotní nezávadnosti potravin a také do rozvoje venkova.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o navrhované reformě

Zatím není jasné, zda tento plán získá podporu členských států EU, které o něm budou jednat několik příštích měsíců.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme