Česko má poprvé místopředsedkyni Evropské komise. Jourová bude kontrolovat dodržování hodnot unie

Předsedkyně budoucí Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila rozdělení kompetencí ve svém týmu. Evropská komise bude mít nově osm místopředsedů. Poprvé získala tento post i Češka Věra Jourová. Výkonnými místopředsedy budou Frans Timmermans, Margrethe Vestagerová a Valdis Dombrovskis. Mezi místopředsedy je také Slovák Maroš Šefčovič. Server iROZHLAS.cz sestavil profily navržených eurokomisařů. Kandidáti musí nyní své posty obhájit.

Uvnitř přehled eurokomisařů Brusel (Aktualizováno: 14:09 10. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věra Jourová

Věra Jourová | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Eurokomisařka Věra Jourová bude zodpovědná za kontrolu dodržování hodnot Evropské unie a za transparentnost. Na dodržování principů právního státu bude spolu s ní dohlížet belgický člen Evropské komise Didier Reynders, který nejspíš bude komisařem pro spravedlnost.

Měla by se rovněž snažit o větší transparentnost legislativních procesů v EU či dbát o nezávislost žurnalistiky a svobodu a pluralitu médií.

Článek pokračuje pod přehledem navržených eurokomisařů:

„Dnešní nominace na místopředsedkyni Evropské komise je pro mě velká čest. Je to poprvé, kdy má Česko takto vysoký post,“ uvedla Jourová v první reakci. Zároveň dodala, že jako místopředsedkyně bude mít možnost mimo své hlavní kompetence „zasahovat do průřezových témat a ovlivňovat také ekonomická rozhodnutí“.

Nyní se hodlá soustředit na slyšení v Evropském parlamentu, který musí komisaře na jejich nových postech potvrdit.

Pro Českou republiku je velký úspěch, že má poprvé významný post místopředsedy Evropské komise, napsal premiér Andrej Babiš (ANO). „Je to vyznamenání pro Česko a ve spojení s portfoliem i ohromná důvěra,“ dodal. Další reakce politiků, mezi nimi například i ministra zahraničí Tomáše Petříčka, najdete zde.

Nejdůležitější posty výkonných místopředsedů obsadí Nizozemec Frans Timmermans, Dánka Margrethe Vestagerová a Lotyš Valdis Dombrovskis. Vestagerová bude mít na starost koordinaci digitální agendy. Timmermans bude koordinovat tzv. Green Deal, tedy oblast ekologie. Ta byla také jednou z hlavních agend, na které se chtěla von der Leyenová zaměřit. Dombrovskis bude zodpovědný za ekonomiku „pro lidi“.

Slovák Maroš Šefčovič, který se dosud staral o porfolio pro energetickou unii, bude zodpovědný za spolupráci mezi institucemi.

Místopředsedou bude i Španěl Josep Borrell, který bude novým šéfem unijní diplomacie. 

Nyní musí jednotliví designovaní komisaři obhájit svou agendu před příslušnými výbory. Nakonec musí Evropsklu komisi jako celek schválit v druhé polovině října na plenárním zasedání Evropský parlament.

V nové komisi nebude mít zástupce Británie, jejíž vláda se rozhodla nenominovat svého člena s ohledem na plánovaný odchod z Evropské unie. Jeho termín je v současnosti stanoven na 31. října, kdy zároveň končí funkční období komise vedené Jeanem-Claudem Junckerem.

Nová komise je jmenována vždy na pět let. Funkční období té současné, kterou vede Lucemburčan Jean-Claude Juncker, končí 31. října. Z každé země Evropské unie je v komisi jeden člen. Tentokrát bude tým von der Leyenové složen kvůli odchodu Británie z Evropské unie jen z 26 komisařů.

The distribution of portfolios to Commissioners-designate.

#vdLcommission #EUstrivesformore

Learn more → europa.eu/!by34Tn

12:21 – 10. 09. 2019

1593 1409

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme