Evropská komise vítá předčasné volby v Turecku

Východiskem z politické krize v Turecku bude nové hlasování o prezidentovi naplánované na neděli a také předčasné parlamentní volby. Krizi vyvolalo neúspěšné první kolo volby prezidenta, které minulý pátek zmařila nepřítomnost opozičních poslanců v jednacím sále. Protestovali tak proti kandidátovi vládnoucí postislámské Strany spravedlnosti a rozvoje - dnešnímu ministrovi zahraničí Abdulahu Gülovi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdogan

Abdullah Gül, Recep Tayyip Erdogan | Foto: AFP

Současný vývoj událostí v Turecku může ohrozit snahu Ankary vstoupit do Evropské unie. S odvoláním na analytiky to uvádí agentura AFP. Evropská komise ale v tuto chvíli vítá vyhlášení parlamentních voleb v Turecku.

"Nadřízenost civilní vlády nad armádou" je podmínkou pro každou zemi, která chce vstoupit do Evropské unie. Reagoval evropský komisař pro rozšíření Olli Rehn na hrozbu, že by se armáda mohla vložit do výběru prezidenta. Brusel je ale s nejnovějším vývojem v Turecku spokojený.

"Rozhodnutí ústavního soudu uspořádat parlamentní volby by měly respektovat všechny zúčastněné strany," citoval jeden z mluvčích Komise její oficiální prohlášení.

Rozložení sil v turecké společnosti by měly ukázat předčasné volby, které se odehrají v červnu nebo v červenci.

Vít Pohanka, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme