Evropské deníky komentují takzvanou dohodu o otevřeném nebi
Podobně jako v minulých dnech píší zahraniční noviny i dnes především o víkendovém 50letém výročí Evropské unie. Komentují ale také čerstvě uzavřenou dohodu o takzvaném otevřeném nebi mezi Evropskou unií a Spojenými státy či chystaný zákaz kouření v Německu.
Takzvanou dohodu o otevřeném nebi včera jednohlasně schválili ministři dopravy členských států unie. Začne platit v březnu příštího roku. Deníky často upozorňují na kontroverzní charakter této dohody.
Například britský The Independent míní, že dohoda sníží ceny letenek, ale také zvýší letecký provoz přes Atlantik. Něco podobného se stalo, když se před deseti lety na principu otevřeného nebe shodly evropské státy mezi sebou. Nastal pádivý úspěch nízkonákladových společností Ryanairu a easyJetu.
Z hlediska boje proti klimatickým změnám to ovšem byla špatná zpráva. Ve Británii je letecký provoz nejvíce sílícím zdrojem skleníkových plynů. Pokud budou plyny stejně přibývat i na mezinárodní úrovni, vynuluje to všechnu snahu o jejich redukci v jiných oblastech, třeba v silniční dopravě, píše list.
Španělský El País naopak dohodu spíše chválí, i on ovšem přidává na konec pomyslné "ale". Dohoda otevírá mnoho bran pro vstup na americký trh a ten je nejziskovější na světě. Ale nezapomínejme, že nebe ještě není úplně volné. Bude až ve chvíli, kdy evropské společnosti budou moci operovat na americkém vnitřním trhu. A tam USA uplatňují ještě některé dílčí bariéry, dodává El País.
Jednoznačně pozitivní hodnocení otevřeného nebe pak má německý Tagesspiegel. Kdyby se někdo ptal, k čemu je dobrá Evropská unie, pak mu lze odpovědět třeba právě poukazem na novou dohodu o otevřeném nebi. Na levnějších letenkách vydělají díky ní všechny evropské státy, píše deník.
Ambiciózní německé předsednictví Evropské unie potrvá ještě tři měsíce, vrcholem ale bude víkendový podpis takzvané Berlínské deklarace. Slovenský deník Sme si v této souvislosti všímá, že dva dny předtím není jasné, co bude text obsahovat a kdo ho podepíše. Více vyčetl bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana.
Z politiky pojďme do restaurací. Z těch německých by měl totiž zmizet cigaretový kouř, alespoň o tom včera jednali premiéři jednotlivých spolkových zemí. Zákaz kouření na veřejnosti už platí v třeba v Itálii, Francii nebo Španělsku a od července se přidá i Anglie. Skoro to vypadá, že si chce Evropská unie dát k padesátinám nekuřácké předsevzetí.
Z pohledu Německa to tak skutečně jen vypadá, protože včerejší schůzka předsedů jednotlivých zemských vlád nepřinesla valné výsledky. Zákaz kouření v restauracích, pokud vůbec někdy začne platit, bude mít totiž v sobě řadu výjimek. Nebude se třeba vztahovat na menší hospůdky. Kouření bude dovoleno třeba i v tradičních pivních stanech na bavorském Oktoberfestu.
Deník Süddeutsche Zeitung, ale debatu o přísnosti protikuřáckého zákona poněkud obrátil. Lepší je přece prevence než zákazy, píše deník. Když už je zapotřebí křížového tažení proti kuřácké pohromě, mělo by se začít u mládeže. Nakonec je totiž mnohem snazší vůbec s kouřením nezačínat, než s ním přestat. Se zákazem se daleko nedostaneme, protože zakázané ovoce má svoji zvláštní příchuť. Zapotřebí je mnohem masivnější osvětová kampaň na školách. A tu je možné platit z daně na tabák, které se stát jen tak lehce nevzdá, píše list.