Evropský tisk komentuje vystoupení britského premiéra v Evropském parlamentu

Evropské deníky dnes komentují projev britského premiéra Tonyho Blaira před poslanci Evropského parlamentu. Proslovem zahájil britské předsednictví. Listy se věnují také druhému kolo prezidentských voleb v Íránu. Noviny na Slovensku se věnují rozhodnutí parlamentu, který včera schválil zákon o prokazování původu majetku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Evropští poslanci se připravovali na útok proti Británii, veřejně označenou za zrádce a hříšníka, za zemi, která zablokovala bruselské rozhodování o rozpočtu, píše britský Guardian. Ovšem když premiér přijel, nějak se jim slova zadrhla v krku. Tváří v tvář samotnému Blairovi jejich rozhořčení vyprchalo. Možná, že oněměli řečnickým uměním britského premiéra.

Pro britského pozorovatele to není žádná novinka, pokračuje deník. Blair je výborný řečník, který dovede své posluchače doslova unést. Včera si to mohli na vlastní uši vyzkoušet i evropští poslanci. Ovšem, co bude dál? Před pár týdny premiér slíbil transformaci Afriky, včera Evropy. To je velice těžký úkol. Pokud svá včerejší slova o záchraně Evropské unie nedoloží skutkem, můžeme ho jen pochválit za vynikající řečnické cvičení, uzavírá britský Guardian.

Blair kritizoval nedostatečnou modernizaci a chybějící reformy a za hlavní problém označil evropskou roli v procesu světové globalizace a rovnováhy sil. V podstatě neřekl nic nového, ale výborně to podal, shrnuje své dojmy německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

A Süddeutsche Zeitung dodávají: Po bruselském krachu se britský premiér horlivě snaží zahrát na proevropskou notu.

Dnes proběhne druhé kolo prezidentských voleb v Íránu. Voliči budou vybírat ze dvou kandidátů někdejšího prezidenta prozápadně orientovaného Alího Hášemího Rafsandžáního a překvapení prvního kola, ultrakonzervativního Mahmúda Ahmadínadžáda. Více se tématu věnuje jordánský list Jordan Times. Dnešní volby určí osud reforem a také předznamenají tón vztahů se západním světem.

Oba protihráči totiž nemohou být více odlišní. Konzervativec Ahmadínadžád má podporu hlavně chudých věřících z venkovských a příměstských oblastí. Ti vněm vidí člověka, který naslouchá jejich problémům. Naopak studenti a akademici chtějí v prezidentském křesle Rafsandžáního, který usiluje o lepší vztahy se západními zeměmi, vysvětlují Jordan Times.

Slovenský parlament včera schválil zákon o prokazování původu majetku, píše dnešní Pravda. Největší spory se vedly o to, kdo má dokazovat, zda výše majetku uvedená v přiznání je správná nebo ne. Podle zákona důkazní břemeno nese prokurátor i odpůrce, tedy osoba, jejíž příjmy se zkoumají. Podle oponentů zákona by měla povinnost dokazování ležet pouze na prokurátorovi. Zákon by měl začít platit od letošního září. A lidé, kteří nedokáží věrohodně prokázat své příjmy se pak mohou dostat do velkých problémů pokud hodnota jejich nelegálně nabytého majetku přesáhne 6 a půl miliónu korun, propadne ve prospěch státu, uvádí Pravda.

Přesně to by se mohlo stát bývalému premiérovi Mečiarovi, připomíná další slovenský list SME. Jeho vila Elektra, za jejíž rekonstrukci zaplatil 41 miliónu slovenských korun, je asi nejviditelnější případ nelegálního nabytí majetku. Příjmy Mečiara se přitom dají lehce spočítat od roku 1990 je v politice, předtím pracoval jako podnikový právník a jeho žena je lékařka. Mimochodem, většina poslanců z jeho HZDS se hlasování zdržela, konstatuje slovenský list SME.

O půlnoci skončila v Bulharsku kampaň před zítřejšími parlamentními volbami. Jedinou jistotou je v současnosti úspěch socialistů, kteří kráčí k vítězství. Jisté ale není, kdo bude sestavovat vládu. Současný premiér Simeon věří v úspěch, stejně jako zástupci Turků či extremistů. Komentáře bulharských médií zaznamenal zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Sofii Robert Mikoláš.

Přehrát

00:00 / 00:00

R. Mikoláš: Bulharský tisk o zítřejších parlamentních volbách

Jiří Hošek, Robert Mikoláš, Zuzana Boleslavová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme