Extremisté v Palestině vyhlásili dočasný klid zbraní

Palestinští extrémisté slíbili dodržet příměří do konce roku. Představitelé militantních skupin to potvrdili egyptskému šéfovi zpravodajských služeb Omaru Suleimanovi. Na Valném shromáždění OSN si Palestinci také hodlají stěžovat na budování bezpečnostního plotu kolem Jeruzaléma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém

Jeruzalém

Křehké příměří sice bylo porušeno jak izraelskými jednotkami, které zabily pět Palestinců na západním břehu Jordánu, tak i sebevražedným útokem mladíka, hlásícího se k islámskému džihádu v Berševě. Jinak k významnějším ozbrojeným akcím nedošlo.

Izrael opakovaně apeluje na palestinské vedení, aby zabránilo i ojedinělým incidentům. Potvrzení příměří může být významným krokem na cestě k trvalému míru na Blízkém východě. Odborníci však varují, že se situace může rychle změnit, pokud budou anektovány osady na západním břehu Jordánu, jak o tom uvažuje premiér Šaron.

Palestinci chystají stížnost na plot v Jeruzalémě

Palestinci si hodlají stěžovat na budování bezpečnostního plotu kolem Jeruzaléma. Chtějí tak učinit na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Plot má chránit celý Jeruzalém. Nepředpokládá se však, že by Palestinci mohli se stížností uspět. Řada zemí ocenila jednostranný krok Izraele, přistoupit k odsunu osadníků z Gazy. Navíc v Jeruzalémě plot chtějí.

"V minulosti nebyl plot třeba, ale situace se změnila. Začaly sebevražedné útoky a lidé se začali bát procházet se na ulici. Nechtěli chodit do kina, měli strach Takhle se nedá žít a pokud je to cesta, jak se chránit, tak já ji podporuji. Není pochyb o tom, že plot vznikl v důsledku sebevražedných útoků," říká Toby, který žije v Jeruzalémě.

Jan Šmíd, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme