Filipínci na Velikonoce obléknou sochy světců. Věřící se připravují na ukřižování

Bolest, krev a utrpení jsou v některých částech světa symbolem Velikonoc. Třeba na Filipínách, kde se každoročně v době velikonočních svátků stovky věřících vykupují za hříchy bičováním a ukřižováním, stejně jako trpěl Ježíš.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava na Velikonoce a procesí na Filipínách. Sochy svatých se musí opravit a obléknout do nových rouch

Příprava na Velikonoce a procesí na Filipínách. Sochy svatých se musí opravit a obléknout do nových rouch | Foto: Kateřina Procházková

V křížové chodbě barokního kláštera svatého Augustina v centru Manily je plno. Tuto 400 let starou budovu ale nezaplnily davy živých. V zešeřelém prostoru na svůj okamžik čekají řady soch. Figuríny svatých tady totiž místní už několik týdnů připravují na oslavy blížících se Velikonoc.

„Příprava na procesí obvykle trvá až šest měsíců. Sochy svatých musíme opravit, obléknout do nových rouch a vyčistit. Procesí se skládá ze tří až čtyř desítek figurín. Takže práce máme dost,“ říká oděvní dekoratér Ramon, zatímco obléká jednu z figurín Panny Marie do sametového roucha.

Oslavy Velikonoc na Filipínách ale nejsou jen klidná procesí s vozíky nebo nosítky se sochami svatých a výjevy posledních dnů Krista. Tato kdysi španělská kolonie je ve světě spíše známá krvavými ceremoniemi, při kterých se po vzoru utrpení Ježíše nechávají někteří věřící bičovat, nebo dokonce ukřižovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na Velikonoce a oblékání soch světců v klášteru svatého Augustina v Manile natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

„Ukřižovat se lidé nechávají především v provinciích. Samozřejmě se na to musí připravovat dopředu. Postí se a podobně. Moc ale o těchto lidech nevíme. Někteří tají svou totožnost, protože se tak chtějí anonymně vykoupit ze svých hříchů,“ vysvětluje Ramon.

Sebetrýznění má podle něj přinést odpuštění nebo pomoci k uzdravení. Sílu a zdraví tím můžete ale zajistit i blízkým. Často tím věřící chtějí také poděkovat za boží milost, které se jim dostává. Někteří filipínští věřící dokonce bičování a ukřižování podstupují každoročně.

„Já jsem nic takového nepoodstoupil. Je to bolestivé…“ směje se Ramon. S útrpnými rituály se dnes už katolická církev neztotožňuje. Věřící ale kravou ceremonii vyjadřují své přesvědčení a nechtějí se jí vzdát.

Zlé jazyky ale tvrdí, že v současnosti se na některých místech toto velikonoční představení stalo čistě komerční záležitostí a flagelanti si za bičování nechávají platit.


V klášteru svatého Augustina v centru Manily se připravují na Velikonoce oblékáním soch světců

Kateřina Procházková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme