Francie varuje před jednostrannými akcemi proti Iráku

Francie nabádá ke společnému postupu proti Iráku, protože jednostranné akce mohou být nebezpečné a přinést více škody než užitku. Prohlásil to francouzský ministr zahraničí Dominique de Villepin před Valným shromážděním OSN. Zdůraznil také, že situaci, kterou vytváří Irák, nelze dále snášet a nelze ji udržet, není však důvodem k uspěchaným krokům. Musí se jednat, ale bez rizika zhoršení nynějšího stavu, řekl Villepin s tím, že špatný postup může spíše režimu v Bagdádu pomoci, protože získá solidaritu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka OSN | Foto: OSN

Dodal, že Rada bezpečnosti musí schválit dokument o návratu zbrojních inspektorů do Iráku a dát Bagdádu čas na jeho přijetí. V případě nesplnění požadavku, z toho může RB OSN vyvodit závěry, přičemž žádná možnost není vyloučena, uvedl Villepin.

Ministr přivítal už dříve projev amerického prezidenta George Bushe, který navrátil řešení situace na půdu OSN. Předtím však vyvolávala prohlášení Washingtonu dojem, že se Spojené státy chystají k jednostranné vojenské akci.

S Washingtonem, který navrhuje nyní schválení rezoluce k Iráku, souhlasí také Evropská unie. Jménem patnáctky to na Valném shromáždění řekl dánský premiér Anders Fogh Rasmussen, který v tomto pololetí zastupuje EU ve Valném shromáždění OSN. Dodal, že EU požaduje od Iráku okamžité plnění rezolucí a závazků.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme