Francouzi opět protestovali proti důchodové reformě

Francouzi byli dnes znovu v ulicích a na mnoha místech se stávkovalo. Odbory se snaží do poslední chvíle zastavit důchodovou reformu, která je podle nich nespravedlivá. Zákon ale už schválil Parlament, vláda neustupuje a čeká, že protesty postupně zeslábnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzi vyšli protestovat do ulic Paříže | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

"Naše hnutí neztrácí dech, jen dostává jinou podobu," hájí nižší účast v ulicích šéf odborové centrály CGT Bernard Thibault. Sám jde v čele jednoho z průvodů. Říká, že cílem dnešních demonstrací a stávek je přimět prezidenta Sarkozyho, aby představitele odborů přijal.

Protesty například v hlavním městě byly asi o polovinu slabší oproti minulému týdnu. Policie napočítala 31 tisíc, odbory 170 tisíc lidí v ulicích hlavního města. Mnozí stávkující nepracují už od 12. září a je na nich znát únava.

Schválený zákon, který zvyšuje hranici odchodu do penze o 2 roky ještě posoudí Ústavní rada. Vstoupí v platnost zřejmě v polovině listopadu.

Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme