Francouzská diplomacie připouští možnou válku s Íránem

Francie nevylučuje vojenskou konfrontaci s Íránem. Šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner upozornil, že je třeba připravit se na nejhorší, tedy i na válku. Kouchner to prohlásil v televizní debatě, současně se vyslovil pro tvrdší sankce proti Teheránu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bernard Kouchner ve studiu francouzské televize | Foto: AFP

Kouchner sice dodal, že válka není věcí zítřka, a stejně jako američtí činitelé zdůraznil, že je třeba dát prostor diplomacii a teprve poté přikročit k tvrdým hospodářským sankcím. Zároveň nevyloučil to, o čem se v diplomatických kruzích spekuluje, že by v případě konfliktu Paříž Washington podpořila.

"Je třeba se připravit na nejhorší," řekl Kouchner v televizní debatě a naznačil tím, že válka s Íránem není nereálná. Prezident Sarkozy před třemi týdny prohlásil, že pokud by Írán vlastnil jaderné zbraně, znamenalo by to velké nebezpečí pro celý svět, a naznačil, že v případě nezbytnosti, nelze vůči Teheránu vyloučit ani možný vojenský zásah.

Západ Írán podezřívá ze snahy o výrobu jaderné bomby. Podle tamních představitelů ale jaderný program slouží výhradně k mírovým účelům. Kouchner řekl, že je zapotřebí jednat až do konce, ale že atomová zbraň v moci Íránu by znamenala nebezpečí pro celý svět.

Jan Šmíd, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme