Francouzské nevládní organizace požadují ústup od jaderné energie

V reakci na poslední události v Japonsku pozastavuje Německo rozhodnutí prodloužit životnost nukleárních zařízení, všeobecnou kontrolu nařídila indická vláda a ve Francii - považované za jadernou velmoc - vyzývají nevládní organizace kabinet, aby ustoupil od politiky, která jádro preferuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderné palivo

Jaderné palivo | Foto: ČEZ

Debata o budoucnosti jaderných elektráren začala v této zemi velice intenzivně, například deník Le Parisien nabídl na prvních stránkách rozsáhlou analýzu současné situace.

Francouzští Zelení požadují zastavení výstavby dalších jaderných elektráren. Europoslanec Daniel Cohn-Bendit se vyslovil pro celostátní referendum o pokračování jaderného programu.

V současné době se na území Francie nachází 19 jaderných elektráren a celkem 58 reaktorů, což je druhý nejvyšší počet na světě. Národní spotřebu energie pokrývají tyto elektrárny ze 75 procent a tak je debata v této zemi pozorně sledována, protože může ovlivnit dění v dalších zemích.

Pravděpodobnost, že by Francie své elektrárny uzavřela je však minimální. Debata se tedy nejspíš soustředí na bezpečnost starších elektráren - například Fassenheim, která byla postavena v 70. letech.

Ve Francii došlo ke dvěma případům úniku radioaktivity. Potíže má zejména reaktor Tricastan na jihu země, kde opakovaně dochází k poruchám.

Jan Šmíd, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme