G8 vyzvala k zastavení násilí v Sýrii a Libyi

Ze summitu nejrozvinutějších zemí světa, který hostí francouzské letovisko Deauville v Normandii, zaznělo krátce po jeho zahájení několik poselství. Politické špičky vyzvaly k zastavení násilí v Sýrii a Libyi a také k okamžitému zahájení rozhovorů mezi Izraelem a Palestinou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasedání G8 v Deauville

zasedání G8 v Deauville | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na programu prvního dne zasedání osmi nejrozvinutějších zemí světa je revoluce v arabském světě, násilí v Sýrii, blízkovýchodní mírový procesu, nebo globální síla internetu.

Přehrát

00:00 / 00:00

G8.mp3

V kuloárech kongresového paláce v Deauville bude jistě rezonovat jméno francouzské ministryně financí Christiane Lagardeové, která kandiduje na post ředitele Mezinárodního měnového fondu. Nedá se sice očekávat, že by ji na tomto summitu jasně podpořili neevropští členové G8, rozhodně se o ní ale podle diplomatických zrojů bude vyjednávat.

Očekává se, že se francouzský prezident Nicolas Sarkozy bude snažit získat podporu Američanů pro Lagardeovou. A jak na Rádiu Česko uvedl zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák, může se mu to i podařit.

„Ale je tam také jedna velká naděje – 5 států sdružených v BRICS napadlo způsob vybírání nového šéfa MMF. Je totiž zvyklost, že šéfem MMF je Evropan a Světové banky Američan. Rozvojové země tvrdí, že by se mělo rozhodovat na základě kritérii odbornosti nikoli národnosti. Ovšem v případě Lagardeové těžko někdo může zpochybňovat její odbornost,“ uvedl.

Pomoc Tunisku a Egyptu

Summit by také mohl slíbit několik miliard dolarů pomoci Tunisku a Egyptu pro budování demokracie a obnovu hospodářství.

„Státy na summitu G8 se patrně dohodnou na tom, že je potřebné nějak hmatatelně pomoci arabské části světa. Například Američané řekli, že odpustí Egyptu dluhy a dají další miliardu dolarů na vzdělávací programy, na to, aby byla zajištěn místa pro neklidnou mladou generaci,“ uvedl na Rádiu Česko zahraničněpolitický analytik ČRo Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Témata summitu G8 jsme na Rádiu Česko rozebrali se zpravodajem ČRo Pavlem Novákem a zahraničněpolitickým analytikem ČRo Milanem Slezákem.

Druhou věcí ale podle něj je, zda se podaří od slov, které na summitu zazní, přikročit k tak hmatatelným projevům solidarity, jak to udělali Američané. „Ale je to v evropském zájmu, dokonce ještě více než v americkém. Přece víme jak se nepokoje v Tunisku projevily v Evropě, když kvůli vlně uprchlíků, nabouraly schengenský systém,“ doplnil.

Zakladatel Facebooku na jednání G8

Na jednání pozvali politici také odborníky ze světa internetu a budou s nimi diskutovat o síle tohoto média. O jeho prospěšnosti a také možné zneužitelnosti. Pozvánku na summit tak dostal i zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zurkerberg.

Městečko v jižní Normandii se změnilo v pevnost hlídanou 12 tisíci policisty a četníky. Kolem jednacího stolu zasednou zástupci Francie, Itálie, Japonska, Kanady, Německa, Ruska, Spojených států a Velké Británie.

Pavel Novák, Ondřej Houska, bre, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme