Hongkong trápí nedostatek hřbitovů, roste tak počet ilegálních úschoven uren

V Hongkongu ročně zemře okolo 45 tisíc lidí. Ostatky čtvrtiny z nich nemají příbuzní kam uložit. Na malém ostrově totiž chybí hřbitovy a kolumbária. Ceny za hroby a místa v kolumbáriích se proto vyšplhaly na desetitisíce hongkongských dolarů. Poptávka převyšující nabídku také inspirovala některé podnikavce ke vzniku nelegálních úschoven uren.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hřbitov v Hongkongu

Hřbitov v Hongkongu | Foto: Kateřina Procházková

„V Hongkongu není dostatek míst, kam nebožtíky pohřbít, nebo uložit jejich popel. Lidé jsou tady totiž pověrčiví a nechtějí mít hřbitovy blízko domů. Kolumbárií a hřbitovu tedy není dost a vláda s tím nic nedělá," říká mladý pracovník pohřební služby Anson.

Ceny hrobů nebo míst v kolumbáriích se na největším hongkongském hřbitově za poslední roky vyšplhaly na statisíce hongkongských dolarů a navíc ještě volná místa ani běžně nejsou.

„Tady v Hongkongu jsou teď deseti tisíce uren, které není kam uložit. Na hřbitovech chybí prostě volné místa. A tak na tom někteří lidé začali samozřejmě vydělávat. S poptávkou rostou proto ceny hrobů a samozřejmě také počet ilegálních úschoven uren. Lidé prostě nechtějí mít nebožtíky doma, bojí se…," vysvětluje pohřebník Anson.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hongkongu není dostatek míst, kam pohřbít nebožtíky. Podrobnosti v reportáži asijské zpravodajky ČRo Kateřiny Procházkové

Jeho slova potvrzuje i Hongkongčan Chris, který měl v takové úschovně popel své zemřelé babičky několik měsíců:

„Než jsme získali hrob, také jsme si pronajímali místo pro urnu v úschovně. Chodili jsme tam ale za babičkou každý týden. Museli jsme jí přece vysvětlit, že je to jen provizorium, a že jí brzy seženeme lepší dům, tedy hrob. Nechtěli jsme dopustit, aby se její duch někde toulal."

Ekonomicky smýšlející obyvatelé Hongkongu přišli ale s novým trendem, jak ušetřit - pohřbívání nadvakrát. Funguje to tak, že movitější lidé nechají nejprve pohřbít nebožtíka v rakvi do hrobu, po deseti letech ho ale vykopou a spálí.

Proč ke kremaci nepošlou mrtvolu rovnou, opět vysvětluje Chris: „Mrtví by v žáru trpěli. A do nebe musí přece taky v celku.“

V Česku končí stovky německých nebožtíků. Pozůstalé láká levnější kremace

Číst článek

Na nezvyklý trend otvírání hrobů se mohu jít dokonce podívat na vlastní oči. Jedna z pracovnic hřbitova ukazuje zpravodajce Radiožurnálu pytel, v kterém jsou zbytky právě vykopaného nebožtíka. Říká, že jsou špinavé a musí je umýt.

Omyté pozůstatky pak přinese ještě jednou paní hrobníkova ukázat. Jak říká, má radost, protože tělo nezetlelo, pozůstalí budou muset hrob pronajmout na minimálně dalších deset let anebo doplatit kremaci.

I přesto, že jsou pohřby a pohřební služby stále dražší, obyvatelé Hongkongu jsou ochotni za ně zaplatit. Jak říkají, jejich pozůstalí si to totiž přece zaslouží!

Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme