Husajn si vyslechne obvinění

Obvinění si dnes u soudu vyslechne bývalý irácký prezident Saddám Husajn a dalších 11 předáků jeho režimu. Pravděpodobně nebude chybět ani obvinění z genocidy a ze zločinů proti lidskosti. Dvanáctka prominentů má být odpovědná za smrt dvousetpadesáti tisíc Iráčanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Zdroj: ČTK

Jak v televizní stanici BBC řekl politolog Patrik Basham z institutu CATO ve Washingtonu, pro Iráčany je velmi důležité vidět Saddáma Husajna před iráckým soudem. "Iráčané potřebují vidět Saddáma naživu pod kontrolou jiných. To pro ně bdue velká změna, pro některé dost nepříjemná. Části Iráčanů se za vlády Saddáma Husajna vedlo velmi dobře a mnoho bývalých vysoko postavených představitelů režimu, kteří jsou na svobodě, se nebude těšit na to, co může Saddám říct."

Podle Salema Chalabího, který vede tým shromažďující důkazy proti bývalému iráckému diktátorovi, Saddám Husajn už není vůdcem, na kterého byli Iráčané zvyklí. "Zhubnul a už to není ten člověk s ohromnou postavou, kterého vídali lidé v televizi. Včera byl nervózní a to velmi viditelně, protože nevěděl, co se dělo."

Saddámu Husajnovi hrozí i trest smrti. Ten totiž dočasná irácká vláda obnovila.

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme