Irácký prezident čelí výzvám k demisi za to, že si podal ruku s izraelským politikem

Irácký prezident Džalál Tálabání by měl rezignovat. Takovou výzvu vzneslo několik iráckých poslanců poté, co si Tálabání podal ruku s izraelským ministrem obrany Ehudem Barakem. Bagdád totiž stejně jako většina muslimských zemí Izrael neuznává, a podle některých iráckých zákonodárců tak prý mohl prezident svým gestem porušit zákon.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Džalál Tálabání | Foto: cs.wikipedia.org

Tálabáního seznámil s Barakem palestinský prezident Mahmúd Abbás na zasedání Socialistické internacionály v Aténách. Právě tím hájí Tálabáního jeho stoupenci: ruku prý Barakovi podal v roli šéfa Vlasteneckého svazu Kurdistánu, který se potkal s vůdcem izraelské Strany práce. Zejména islamisté ale trvají na tom, že se Tálabání zcela odchýlil od politiky země, v jejímž čele stojí.

Tálabání dříve patřil ke kurdskému odporu proti Saddámovu režimu a toto hnutí dostávalo rozmanitou podporu od židovského státu. I po svržení Saddáma ale zůstává v Iráku navázání vztahů s Izraelem tabu. Poslanec Misál Alúsí, který po tom otevřeně volal a Izrael dokonce navštívil, už několikrát vyvázl z atentátu. Jeden z útoků nepřežili dva jeho synové.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme