Iráčtí představitelé odmítají i přes rostoucí násilí odklad voleb

Irácké volby proběhnou v plánovaném termínu, tedy 30. ledna příštího roku. Budou se konat i přesto, že násilí v zemi roste. Irácký ministr zahraničí Hošiár Zibárí to prohlásil poté, co představitelé sunnitských politických stran vyzvali vládu, aby volby o půl roku odložila. Bezpečnostní situace totiž zřejmě ani v lednu neumožní hlasovat všem Iráčanům.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

iráčtí policisté

iráčtí policisté | Zdroj: ČTK

Odložení voleb by znamenalo, že ozbrojenci by částečně dosáhli svého, uvedl irácký ministr zahraničí. Reagoval tak na situaci, kdy v průběhu tří dnů zahynulo v zemi při atentátech nejméně 64 lidí. Zibárí dodal, že odložení voleb by zpozdilo politické přeměny v zemi.

Jakýkoli odklad odmítl i irácký prezident Ghazí Adžil Javar. Před pondělním setkáním s prezidentem Georgem Bushem ve Washingtonu sunnita Javar varoval, že odložit volby, jak požadují mnozí představitelé sunnitské menšiny v zemi, by bylo tím nejhorším řešením, protože by se tím dala naděje vzbouřencům a dalším "silám zla".

V rozhovoru pro americkou televizní stanici NBC Javar k délce dalšího působení amerických jednotek v Iráku řekl, že se hovoří o měsících, ne o letech. "Nevím, šest až osm měsíců, nebo jeden rok," uvedl s tím, že USA rozhodně zatím nemohou stáhnout své jednotky. Zahraniční armády budou moci odejít, až Irák dobuduje vlastní bezpečnostní síly, dodal.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme