Izrael čekají předčasné volby

Izraelský premiér Ariel Šaron požádal prezidenta o rozpuštění Knesetu a vyhlášení předčasných voleb. Ty by se měly uskutečnit do tří měsíců, zřejmě tedy začátkem února.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ariel Šaron | Zdroj: ČTK

Premiér Šaron uvedl, že v těžké situaci, v níž se země nachází, nemůže přijmout podmínky, které si kladli ti, jimž vstup do kabinetu nabídl po rozpadu vlády národní jednoty. Z odpovědnosti za současnou situaci obvinil levicovou Stranu práce, která minulý týden odešla z vlády, dále svého hlavního konkurenta v pravicovém bloku Likud Benjamina Netanjahua a krajně pravicové strany.

Pozorovatelé soudí, že Šaron tak už prakticky zahájil předvolební kampaň. A to jak pro samotné parlamentní volby, tak pro vnitrostranické volby lídra Likudu, které by měly proběhnout do měsíce. Prozatímní izraelská vláda bude mít do voleb stejné pravomoci jako každá jiná, ale nebude možné jí vyslovit nedůvěru.

Benjamin Netanjahu krátce po oznámení předčasných voleb řekl, že přijímá nabídku působit v dočasné vládě jako ministr zahraničí.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme