Izrael se obává íránské hrozby

"Je potřeba provést tvrdá opatření, aby se Íránu zabránilo v získání nukleárních zbraní," prohlásil bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeden z předáků pravicového bloku Likud. Írán už zareagoval, že na případný izraelský útok na svá zařízení by okamžitě odpověděl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Íránu | Foto: ČTK/AP

"Íránská hrozba je existenční, protože Írán otevřeně deklaroval plány na zničení státu Izrael," řekl dále Benjamin Netanjahu. Netanjahu dále uvedl, že by případě úspěchu v předsednických volbách Likudu a v parlamentních volbách v Izraeli bude pokračovat ve stopách Menachema Begina.

Bývalý premiér za Likud Begin nařídil v roce 1981 letecký útok na jaderný reaktor Osirak v Iráku. Izrael tak tehdy zničil naděje režimu Saddáma Husajna na vlastní atomovou zbraň.

V Izraeli už se mezi politiky otevřeně diskutuje o tom, že pokud se do konce roku 2006 nezabrání pokračování íránského jaderného programu, hrozí, že Írán získá atomovou bombu.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme