Izraelskému prezidentovi hrozí soud za sexuální trestné činy

Už několik měsíců pokračuje v Izraeli vyšetřování, jehož středem je prezident Moše Kacav. Začalo to stížností jedné sekretářky. Údajně se jednalo o sexuální násilí. I přes veškerá prohlášení, že se jedná jen o pomluvy a pomstu, policie vyšetřování nepřerušila. Teď všechno nasvědčuje tomu, že svědomí hlavy státu není přece jen tak čisté jak i nadále tvrdí. Hrozba veřejného civilního procesu je stále reálnější.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moše Kacav se svou ženou Gilou | Foto: AFP

Celkem se již přihlásilo deset žen, které jsou ochotny k veřejné výpovědi. Podle názoru vyšetřovatelů je možno tři nebo čtyři případy doložit fakty. Ale nejen to. Objevily se i záhady kolem mnoha darů, a i ve finanční oblasti není všechno zcela jasné. Údajně došlo i ke špiclování zaměstnanců v samotné prezidentské kanceláři.

Reakce veřejnosti a politiků je jednoznačná - prezident Moše Kacav je vyzýván k rezignaci. Kritickým momentem je dnešní zasedání parlamentu. Je jisté, že příchod prezidenta nebude doprovázen obvyklou poctou, a mnozí se shodli pro bojkot. Všeobecná rada: Nejlepší by bylo, pokud by zůstal doma a vzdal se všech veřejných výstupů.

Prezident odmítá, že by se dopustil něčeho nezákonného. Pokud prokuratura dá strážcům zákona za pravdu, půjde o nejvážnější obvinění, jakému kdy vysoký izraelský politik čelil. Nyní šedesátiletý Kacav, který se narodil v Íránu, je ženatý, má pět dětí a šest vnoučat. V čele židovského státu stojí od roku 2000 a před soudním procesem ho chrání imunita, pokud ho nesesadí parlament.

Michal Kotyk, Martin Drtina, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme