Izraelskou Haifu probudily sirény

Izrael pokračuje v útocích na cíle v Libanonu. Komando námořní pěchoty se vylodilo v jiholibanonské Tyře, odkud Hizballáh odpaluje rakety na Izrael. Libanon hlásí pět mrtvých a velký počet zraněných. Izraelské armáda oznámila, že v Tyře bylo zraněno osm vojáků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelci se vrací z jižního Libanonu

Izraelci se vrací z jižního Libanonu | Foto: AFP

Obyvatele Haify ráno probudily sirény. Krátce nato se ozvala série výbuchů. Na severní předměstí Haify dopadlo v rychlém sledu asi deset raket, které zranily pět lidí, zničily několik automobilů a způsobily požáry.

Raketový útok je odpovědí Hizballáhu na včerejší smrt 33 zemědělských dělníků na libanonsko-syrské hranici. Podle Hizballáhu zemědělci nakládali zeleninu a ovoce, Izrael tvrdí, že zasažená farma byla ve skutečnosti skladištěm munice.

Libanonské zdroje uvádějí, že Izrael dnes ráno ze vzduchu zaútočil na palestinský uprchlický tábor. Izraelské letectvo včera zabilo pět Palestinců v Rafáhu na jihu pásma Gazy.

Včera se izraelské letectvo zaměřilo na silnice vedoucí ze Sýrie do Libanonu. Tudy se podle izraelských zdrojů dostávají do Libanonu zbraně. Jejich adresátem je Hizballáh.

Izrael také bombardoval čtyři mosty na přímořské dálnici v severním Bejrútu.V této převážně křesťanské čtvrti při náletu zahynulo nejméně sedm lidí. Komisařka OSN pro uprchlíky upozornila na to, že zničení mostů může mít fatální následky - lidé v Bejrútu se ocitli v pasti, ze které téměř není úniku. Z Bejrútu se dá dostat už jen po úzkých silničkách, a to může značně zkomplikovat evakuaci obyvatel hlavního města v případě velkého útoku.

Němečtí politici většinou odmítají vyslání svých jednotek do Libanonu

Němečtí politici vesměs odmítají, aby mírové jednotky vyslal na jih Libanonu i Berlín. Přání, aby mezi vojáky případné mírové mise OSN nechyběli ani němečtí vojáci, přitom vyjádřil izraelský premiér Ehud Olmert.

Asi nejvstřícněji reagoval na Olmertovu výzvu státní tajemník na ministerstvu zahraničí Gernot Erler. Listu Süddeutsche Zeitung řekl, že slova izraelského premiéra jsou "pozoruhodným důkazem důvěry vůči Německu." Podle Erlera se ale každopádně musí počkat na podobu mandátu, který OSN dostane a až potom se o případné účasti německých vojáků může rozhodnout.

Podle šéfa liberální FDP Westerwelleho by se ale německé "modré přilby" mohly postupně stát jednou z válčících stran. Proti realizaci Olmertova plánu se postavil taky šéf poslanecké frakce postkomunistické Levicové strany Oskar LaFontaine. Ten si myslí, že by nasazení vojáků bundeswehru na základě přání izraelského prezidenta interpretoval arabský svět jako zaujatý postoj Německa k celému konfliktu.

Martin Dorazín, Jiří Hošek, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme