Izraelský exprezident dostal 7 let za znásilnění podřízených

Izraelský soud poslal bývalého prezidenta Mošeho Kacava na sedm let do vězení za znásilnění a další sexuální delikty. Kacav se těchto zločinů dopouštěl na svých podřízených, když byl ministrem cestovního ruchu, i později, když se stal prezidentem země. Případ už pátý rok otřásá izraelskou společností, která zůstává v otázce Kacavovy viny dál hluboce rozpolcená.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael. Moše Kacav (uprostřed) přichází k soudu. | Zdroj: Reuters

Kacav podle soudu zneužil svého nadřízeného postavení a prokazatelně znásilnil dvě ženy. K zakrytí zločinu navíc používal důmyslné lsti. „Když byl ještě ministrem cestovního ruchu, měl jednu svoji podřízenou dvakrát znásilnit a pak i jinak sexuálně obtěžovat. Pak ještě měl vyvíjet sexuální nátlak na svoji podřízenou v době, kdy byl prezidentem. Menší přečiny sexuální povahy pak vyvíjel ještě vůči další své podřízené,“ upřesnil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o případu exprezidenta Mošeho Kacava přiblížil v Dopoledním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Teoreticky mu hrozilo i šestnáct let vězení. Média předpovídala, že nakonec padne trest v rozmezí čtyř až sedmi let. A se sedmi lety taky Kacav od soudu odchází. Paradoxní je, že Kacav před dvěma lety uzavřel s prokuraturou dohodu, podle které měl dostat jenom podmínku, pak ji ale sám zavrhl s tím, že se u soudu řádně očistí.

Pětašedesátiletý Kacav stále trvá na své nevině. Reakce Kacava na vynesení rozsudku byly velmi emotivní. „V podstatě se zhroutil. Rozvzlykal se a rozplakal přímo v soudní síni, křičel, že to je lež. Že hlavní svědkyně, které proti němu svědčily, vědí, že lžou a že se jednou ukáže, že soudce nerozhodoval podle pravdy,“ doplnil Tureček.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozsudek ocenil. Řekl, že je vidět, že ani bývalý prezident v okamžiku, kdy se zjistí, že se něčeho nezákonného dopustil, nemá žádnou imunitu. Šéfka opozice Cipi Livniová pak prohlásila, že je to pro Izrael smutný den vidět bývalého prezidenta, jak pochoduje za mříže.

Nicméně postoj Kacava, že se stal obětí feministek a novinářů, sdílí i velká část společnosti. Většina Izraelců je ale o jeho vině přesvědčena. „Jsou lidé, kteří mají za to, že hraje v jeho neprospěch to, že je sefardským Židem, že pochází z Orientu, konkrétně z Íránu. Velká skupina lidí je totiž přesvědčena, že tato skupina je v Izraeli diskriminována aškenázskými Židy pocházejícími z Evropy,“ dodal Tureček.

Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme