Jaký plyn použili Rusové v Moskvě?

Téměř 120 rukojmích v moskevském divadle zabila plynná směs na bázi fentanylu. Zmíněný aerosol může za to, že u nich došlo k zástavě dechu a následnému udušení. Fentanyl slouží v medicíně ke zmírnění silné bolesti a také při anestezii. Zároveň ale zpomaluje činnost srdce a především dech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

moskevská pieta | Foto: ČTK/AP

Při operacích, kdy se fentanyl používá, je proto třeba dýchání uměle podporovat. "Ztlumí dech, To znamená, že ti pacienti se víceméně při neodborné maniulaci s touto látkou můžou udusit a to při podání této látky do žíly je ve velice krátké době do několika minut," zdůrazňuje přednosta kliniky anesteziologie a resuscitace 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Střítezský.

Podle něho byla při zásahu použita látka na bázi takzvaného karfentanylu, vyvinutá pro zmírnění davové hysterie. Ta má až tisíckrát silnější účinky než samotný fetanyl. Lidé ale mohli podle Střítezského přežít, pokud by lékařská pomoc přišla včas. "Pokud by nastoupil erudovaný tým zdravotníků a zajistil by dýchací cesty, tak podle mého názoru, jestliže by se nejednalo o nějakého těžce nemocného pacienta, tak by nemuselo vůbec dojít ke ztrátám na životech."

Poškození jater, které se u rukojmích objevilo, ale opiáty mít na svědomí mít nemohou. Pochybnosti o tom, zda ruské komando použilo při zásahu pouze zmíněný plyn, tedy trvají.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme