Zemřel americký senátor John McCain. Veterán z Vietnamu často stál proti vlastní straně, kritizoval i Trumpa

Senátor John McCain. Prohlédněte si snímky z jeho života. | Foto: koláž iROZHLAS.cz | Zdroj: Reuters

Ve věku 81 let zemřel v sobotu známý americký senátor John McCain. Jeden z nejvýraznějších politiků posledních desetiletí trpěl rakovinou mozku. McCain byl republikán, často ale svoji stranu neváhal ostře kritizovat. Pevný charakter ukázal už během vietnamské války. Strávil víc než pět let v zajetí poté, co jeho letadlo nad komunistickým severním Vietnamem sestřelili. Jeho rodina v pátek informovala, že se rozhodl ukončit léčbu.

Washington (Aktualizováno: 10:53 26. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rok 2008. Tehdy se na McCaina dívala celá Amerika. Souboj o prezidentské křeslo s Barackem Obamou nakonec prohrál. Byl to souboj generací i odlišných názorů.

O pár let později se porážce jenom smál. „Když jsem prohrál, spal jsem úplně jako dítě. Takže dvě hodiny spánku a pak brečet a brečet…“ popisoval tehdy.

McCain se narodil v Panamě jako syn admirála amerického námořnictva. O mnoho let později mu postavení jeho otce mělo pomoci k dřívějšímu propuštění z válečného zajetí ve Vietnamu. McCain ale protekci odmítnul a počkal si na propuštění ostatních zajatců.

My heart is broken. I am so lucky to have lived the adventure of loving this incredible man for 38 years. He passed the way he lived, on his own terms, surrounded by the people he loved, in the the place he loved best.

02:47 – 26. 08. 2018

48773 428180

I love you forever - my beloved father @John McCain

02:41 – 26. 08. 2018

57648 383835

Začátkem 90. let se pak podílel na zlepšování diplomatických i ekonomických vztahů mezi USA a Vietnamem.

Podporoval americké vojenské angažmá v Iráku a v zahraniční politice měl renomé takzvaného jestřába. „Zkušenosti ze zajetí mi daly novou perspektivu. Ukázaly, co je v životě důležité a co ne. A do smrti budu hrdý na tuhle zemi,“ říkával.

I když bránil rozhodnutí administrativy prezidenta George Bushe mladšího vést vojenská tažení v cizině, zároveň Bushovu vládu kritizoval, že v Iráku od začátku neměla jasný plán, jak uspět. Vší silou se taky zasazoval o zákaz mučení, kterým si sám ve Vietnamu prošel a nechtěl, aby americké jednotky v cizině používaly brutální výslechové techniky.

‚Věrně sloužil USA 60 let‘

McCain leckdy překonával i stranické příkopy. Za přítele a skvělého člověka ho označil i nezávislý senátor blízký demokratům Bernie Sanders.

Špatné vztahy měl naopak McCain s republikánským prezidentem Donaldem Trumpem. Ještě během vypjaté volební kampaně Trump na vlivného senátora zaútočil: „McCain je válečný hrdina, protože padnul do zajetí. Nemám rád lidi, co se nechají chytit.“

Embed from Getty Images

Senátor naopak Trumpa po jeho zvolení prezidentem ostře kritizoval za chyby v zahraniční politice i za aroganci vůči médiím.

McCain si celý život s sebou nesl následky vietnamských zranění i dřívějších nemocí, a na jeho chůzi i tváři bylo vidět, čím si prošel. Podobně trvalý otisk nechal on sám i v americké politice.

„Senátor John Sidney McCain III zemřel v 16.28 (místního času), 25. srpna. V době jeho smrti u něj byla jeho manželka Cindy a jejich rodina. Věrně sloužil Spojeným státům 60 let,“ stálo v prohlášení jeho kanceláře.

My deepest sympathies and respect go out to the family of Senator John McCain. Our hearts and prayers are with you!

02:44 – 26. 08. 2018

31254 187124

McCain více než rok bojoval s glioblastomem, který je označován za nejagresivnější typ mozkových nádorů. Pacienti s touto diagnózou umírají v průměru do tří měsíců a pokud jsou optimálně léčeni, pak v průměru za jeden rok. V pátek s odvoláním na politikovu rodinu list The New York Times informoval, že se McCain rozhodl léčbu ukončit.

Pohřeb bez Trumpa

Jak uvedla americká CNN s odvoláním na rodinné přátele, McCain nechtěl Trumpa na svém pohřbu. Nynější administrativu tak bude nejspíš na smutečním obřadu zastupovat viceprezident Mike Pence. McCainův pohřeb se uskuteční v katedrále ve Washingtonu, následně bude pochován ve městě Annapolis ve státě Maryland, uvedla jeho rodina. Na jeho pohřbu nejspíš promluví bývalí prezidenti George Bush mladší a Barack Obama.

John McCain během rozhovoru po válce ve Vietnamu | Zdroj: Reuters

Ještě předtím bude McCainovo tělo vystaveno v Kapitolu v Arizoně a rovněž v rotundě amerického Kapitolu ve Washingtonu. Jak poznamenal list The New York Times, této pocty se dostává jen nejvýznamnějším osobnostem Spojených států.

Barack Obama na facebooku napsal, že s McCainem navzdory názorovým rozdílům „sdílel oddanost k něčemu vyššímu, něčemu za co Američané a imigranti po generace bojovali, pochodovali a obětovali se“. „Málo z nás si prošlo zkouškou, jako kdysi podstoupil John, a málo z nás muselo prokázat takovou odvahu,“ napsal Obama.

Our statement on the passing of Senator John McCain:

03:09 – 26. 08. 2018

164013 801896

Sarah Palinová, která s McCainem v prezidentských volbách kandidovala na jeho viceprezidentku, uvedla, že přišla o přítele a svět přišel o „americký originál“, na twitteru sdílela fotografii, na které stojí po jeho boku.

John McCain was my friend. I will remember the good times. My family and I send prayers for Cindy and the McCain family.
- Sarah Palin and family

02:57 – 26. 08. 2018

754 3710

Ondřej Klapal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme