Komorowski je moc často v televizi, stěžuje si před volbami polská opozice

Vrcholící kampaň před prezidentskými volbami, které se v Polsku uskuteční 10. května, provázejí vypjaté emoce. Mluvčí opoziční strany Právo a spravedlnost Marcin Mastarelek včera večer před zraky diváků demonstrativně opustil televizní debatu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident a kandidát na znovuzvolení Bronislaw Komorowski se svými příznivci

Polský prezident a kandidát na znovuzvolení Bronislaw Komorowski se svými příznivci | Zdroj: Reuters

Opozice si stěžuje, že se prezident a kandidát na znovuzvolení Bronislaw Komorowski z Občanské platformy objevuje ve veřejnoprávní televizi mnohem častěji než jeho soupeř Andrzej Duda z Práva a spravedlnosti.

Dudovým spolustraníkům dávají za pravdu i dostupné údaje. Televize se ovšem brání tím, že musí informovat o aktivitách úřadujícího prezidenta – tento týden například Komorowski přivítá evropské politiky na oslavách výročí konce války v Gdaňsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polská opozice si stěžuje, že Komorowski je před nadcházejícími prezidentskými volbami častěji v televizi než jeho hlavní rival

Na určitou výhodu, kterou díky tomu má Komorowski před svým hlavním rivalem Dudou, si chce strana Právo a spravedlnost přesto stěžovat u polské obdoby Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Podle různých předvolebních průzkumů postoupí v nedělním hlasování právě Komorowski a Duda. Ve druhém kole, které se bude konat koncem května, pak podle průzkumů zvítězí stávající prezident.

Třetí v oblibě je ultrakonzervativní libertarián Janusz Korwin-Mikke, má ovšem podporu jen několika procent Poláků. S největší pravděpodobností se tak do druhého kola nedostane.

Hlavními tématy předvolební kampaně jsou ekonomika a bezpečnostní otázka. Prezident Komorowski podle všeho představuje pro velkou část voličů záruku stability, ekonomického růstu a bezpečnosti.

Proto mu v průzkumech dlouhodobě důvěřuje nejvíc Poláků a proto je také favoritem nadcházejících voleb, i když podle všeho nezvítězí v prvním kole.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme