Komorowski je moc často v televizi, stěžuje si před volbami polská opozice

Vrcholící kampaň před prezidentskými volbami, které se v Polsku uskuteční 10. května, provázejí vypjaté emoce. Mluvčí opoziční strany Právo a spravedlnost Marcin Mastarelek včera večer před zraky diváků demonstrativně opustil televizní debatu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident a kandidát na znovuzvolení Bronislaw Komorowski se svými příznivci | Zdroj: Reuters

Opozice si stěžuje, že se prezident a kandidát na znovuzvolení Bronislaw Komorowski z Občanské platformy objevuje ve veřejnoprávní televizi mnohem častěji než jeho soupeř Andrzej Duda z Práva a spravedlnosti.

Dudovým spolustraníkům dávají za pravdu i dostupné údaje. Televize se ovšem brání tím, že musí informovat o aktivitách úřadujícího prezidenta – tento týden například Komorowski přivítá evropské politiky na oslavách výročí konce války v Gdaňsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polská opozice si stěžuje, že Komorowski je před nadcházejícími prezidentskými volbami častěji v televizi než jeho hlavní rival

Na určitou výhodu, kterou díky tomu má Komorowski před svým hlavním rivalem Dudou, si chce strana Právo a spravedlnost přesto stěžovat u polské obdoby Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Podle různých předvolebních průzkumů postoupí v nedělním hlasování právě Komorowski a Duda. Ve druhém kole, které se bude konat koncem května, pak podle průzkumů zvítězí stávající prezident.

Třetí v oblibě je ultrakonzervativní libertarián Janusz Korwin-Mikke, má ovšem podporu jen několika procent Poláků. S největší pravděpodobností se tak do druhého kola nedostane.

Hlavními tématy předvolební kampaně jsou ekonomika a bezpečnostní otázka. Prezident Komorowski podle všeho představuje pro velkou část voličů záruku stability, ekonomického růstu a bezpečnosti.

Proto mu v průzkumech dlouhodobě důvěřuje nejvíc Poláků a proto je také favoritem nadcházejících voleb, i když podle všeho nezvítězí v prvním kole.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme