Kompromis amerických demokratů povolí účast Floridy a Michiganu na nominačním sjezdu

Američtí demokraté našli kompromis: Delegáti z Floridy a Michiganu se mohou zúčastnit nominačního sjezdu, ale s polovičním hlasem. Zástupci obou států měli být původně z jednání nominačního sjezdu zcela vyloučení. Příznivci Baracka Obamy kompromis vítají. Tábor Hillary Clintonové není spokojený: Původně žádal, aby se hlasy z Floridy a z Michiganu započítaly v plné síle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátorka Clintonová si vyhradila právo na odvolání, přičemž není jasné, jestli ho využije. Pokud by se ale skutečně proti rozhodnutí výboru Demokratické strany pro pravidla odvolala, znamenalo by to přinejmenším další prodloužení demokratického souboje o nominaci.

Zatím k ní má blíž Barack Obama, který podle propočtů už získal 2052 delegáty. K potvrzení nominace jich je ale za nové situace třeba 2118. Hillary Clintonová má podle stejného zdroje na své straně 1877 a půl delegátského hlasu.

Demokraté na Floridě a v Michiganu zorganizovali primárky i přes odpor vedení strany předčasně v lednu. Doufali, že se tím jejich problémům dostane větší pozornosti. V obou státech zvítězila Hillary Clintonová, ale v Michiganu nebyl Barack Obama ani na kandidátce.

Vít Pohanka, Vilém Janouš, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme