Komunistická strana skončila v místních volbách ve Štýrském Hradci druhá

Jsme na vítězné vlně, stejně jako čeští komunisté. Tenhle vzkaz míří po víkendu do Česka z rakouského Štýrského Hradce. Komunistická strana tam ve včerejších komunálních volbách skončila druhá s 20 procenty hlasů. Štýrští komunisté sázejí na sociální témata a voliči jim příliš nevyčítají temnou minulost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rakouském Štýrsku skončila tamější komunistická strana ve včerejších komunálních volbách druhá s 20 procenty hlasů | Foto: Vojtěch Berger

Štýrský Hradec je v rámci Rakouska jedinou komunistickou baštou. Tamní volby můžou taky trochu napovědět, jak dopadnou volby parlamentní, které Rakousko čekají příští rok.

Třicátník Johannes volil komunisty. Líbí se mu jejich sociálně laděný program. Přál by si, aby se komunisté příští rok dostali i do rakouského parlamentu. Ve vládě už by je ale viděl nerad. Podle Johannese se dost nedistancují od zločinů komunismu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu Vojtěcha Bergera rakouského Štýrského Hradce na Radiožurnálu

Štýrský Hradec má 300 tisíc obyvatel a je to druhé největší rakouské město. Zdejší komunisté pochopili, že nemá cenu rozdávat lidem letáky o zářivé socialistické budoucnosti a začali od píky. Vybrali si jedno ústřední téma, dostupnost bydlení, a pořádně se do něj zakousli.

„Máme tu velký problém s majiteli bytů, kteří nájemníky doslova sdírají z kůže. My jsme nabídli pomoc každému, kdo má problémy s bydlením, ať je to starý člověk, student anebo postižený,“ říká Elke Kahrová, komunistka, která má v městské radě na starosti právě bydlení.

Ve městě za poslední roky vznikla řada nových obecních bytů, funguje tu horká telefonická linka, kde vám poradí co dělat, když vám hrozí třeba výpověď z bytu a město nabízí i finanční příspěvky na kauci při pronájmu bytu. Pro zdejší lidi jsou komunisté zkrátka pracovití sympaťáci.

V rakouském Štýrsku skončila tamější komunistická strana ve včerejších komunálních volbách druhá s 20 procenty hlasů | Foto: Vojtěch Berger

Ve městě je velký nedostatek bytů pro sociálně slabé. A komunisté to začali měnit, říká další z voličů a zastrkuje si komunistický letáček do kapsy.

Úspěch komunistů ve Štýrském Hradci má svoji konkrétní tvář, městskou radní Elke Kahrovou. Tuhle energickou padesátnici by někteří rádi viděli ve starostovském křesle. „Tahle paní nejenom mluví, ale taky něco dělá,“ říká o ní jeden z voličů.

Na otázku co si myslí o zločinech komunismu třeba v Československu v 50. letech odpovídá radní Kahrová vyhýbavě, že se nechce míchat do politiky v sousední zemi. Jinak ale o svém přesvědčení mluví naprosto otevřeně.

„Pro mě je marxismus pořád nejlepší odpovědí na problémy společnosti. Ale pochopila jsem, že lidi nepotřebují hesla o tom, že bude jednou líp. Potřebují konkrétní práci a výsledky tady a teď. Jinak vám prostě nebudou věřit,“ vysvětluje.

Volby ve Štýrském Hradci ukázaly, že jsou Rakušané v ekonomické krizi připravení volit i jiné než tradiční strany, a to je necelý rok před parlamentními volbami dost podstatná zpráva. Na celostátní úrovni sice komunisté v Rakousku prakticky nemají šanci, jejich úspěch ve Štýrském Hradci ale může inspirovat jiné strany.

Vojtěch Berger, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme