Konec výplaty odškodnění obětí nucených prací

Vyplácení odškodnění lidem, kteří byli za druhé světové války odvlečeni na nucené práce, po sedmi letech skončilo. Nadace "Připomínka, odpovědnost, budoucnost" vyplatila obětem této formy nacistické represe téměř čtyři a půl miliardy eur. Z deseti miliónů dělníků se ale nakonec kompenzace dočkala necelá pětina.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osvětim

Osvětim | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

V Berlíně si dnes završení tohoto procesu připomněli přední němečtí představitelé, v čele s kancléřkou Merkelovou a prezidentem Köhlerem. Z České republiky se odškodnění dočkalo 75 000 osob.

Minimální částka ve výši 2 500 eur putovala lidem, kteří byli totálně nasazeni v průmyslu. Obětem, které prošly koncentračními tábory či káznicemi připadlo 7 700 eur.

"Všichni víme, že způsobené lidské utrpení nemůže být znovu odčiněno finančními prostředky. Ty se ovšem nesmějí stát záminkou, proč obětem zločinů nacionálního socialismu upírat humanitární pomoc," řekla na slavnostním setkání na zámku Bellevue kancléřka Angela Merkelová.

O odškodnění totálně nasazených rozhodl až kabinet Gerharda Schrödera, který k finanční účasti přiměl taky německé koncerny. Ty z práce zahraničních dělníků za druhé světové války těžily.

"Více než jeden a půl milionu obětí nacistického režimu se dočkalo alespoň symbolického materiálního odškodnění. Minimálně stejně důležité ale, že se dotyční dočkali veřejného uznání svého utrpení," dodal německý prezident Horst Köhler.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme